
Fintællingen af stemmesedlerne ændrede intet på valget
22. november 2013 - kl. 13:11 - af Henrik Christensen
Den ekstra fintælling af stemmerne til kommunalvalget i Frederikshavn ændrer ikke på resultatet.
Peter Laigaard fra Liberal Alliance manglede blot 50 stemmer for at være valgt, de blev dog ikke fundet, og hos Venstre fandt man en stemme mere et sted, men har så mistet en andet sted.
Der er flyttet nogle få stemmer internt, men der er ikke flyttet stemmer mellem partierne.
3 kommentarer til “Fintællingen af stemmesedlerne ændrede intet på valget” under annoncerne.
Det var vel også kun Peter Laigård, der troede på det. Men det kostede skatteyderne 80.000 kr., de kunne være bedre brugt, bl.a. til flere varme hænder, hvor mange bleer kunne de ældre ikke have undgået for disse penge?
Poul-Erik Andersen
Ålbæk
Kære alle. Grunden til ønske om fin/omtællingen er dels for at sikre sig at der ikke som eks. ved Buchhave lå en “bundt forkerte” stemmer i en bunke men ikke mindst det meget mystiske fænomen, at indenrigsministeriet tilsyneladende har udsendt nye vejledninger efter optællingen er gået i gang mht. hvornår en stemme er gyldig/ugyldig. Jeg har fået flere meldinger rundt om i landet hvor en del stemmer er blevet flyttet/ændret. I øjeblikket funderer man over på Christiansborg hvordan den officielle valgvideo fra indenrigsministeriet 1:58 inde fortæller at en skravering af stemmefeltet medfører ugyldighed medens to vejledninger – den ene udsendt som sagt efter optællingen er gået i gang! – siger det modsatte! For god ordens skyld har forskellige journalister fra seriøse medier i dag orienteret mig om dette principielle demokratiske problem der berører alle optællinger i hele landet – jeg har nemlig været på arbejde. Mvh Peter Laigaard. PS. Jeg skal selvfølgelig beklage at ønsket om omtælling/fintælling har påført kommunen udgifter
Kære Poul Erik.
På ældresagens vælgermøde i Frederikshavn sagde du foran 200 mennesker at når de ældre iflg. embedslæges rapport var underernærede skyldes det såmænd bare at de var gamle. Embedslægen rettede en sønderlemmede kritik af personale og ledelsen med de samme kritikpunkter som for et år siden! Alligevel fastholdt du at man ikke kunne bebrejde personalet! Det er det meste afskyelige menneskesyn jeg endnu har mødt til dato.
Foreslår du fortsætter diskussion på den lokale bodega.
Mvh
Peter Laigaard