Lars Møller: Frederikshavn er en hockey-kommune

Lars Møller: Frederikshavn er en hockey-kommune

10. november 2013 - kl. 11:24 - af

White Hawks er ubestridt vores sportslige flagskib. Spillerne gør det fantastisk, og vi er stolte af dem. De sætter Frederikshavn på danmarkskortet og bidrager med mange gode historier om Frederikshavn. Det har stor værdi for kommunen, og derfor bakker vi op om hockeyholdet.

Fra den dag, vi fik at vide, at iscentrets tag skulle repareres for 10 mio. kr., har et enigt byråd arbejdet for en fremtidssikret løsning. Vi har gjort det i et tæt samarbejde med klubbens bestyrelse og erhvervsklubben. Det er lykkedes at finde finansiering med både kommunale og private midler, så iscentret nu kan blive gennemgribende renoveret og moderniseret.

Jeg er især glad for det gode samarbejde, der har været om opgaven. Samarbejde mellem kommunen og klubbens bestyrelse, men også samarbejdet i byrådet, hvor alle partier har bidraget positivt til beslutningen. Det er et godt eksempel på det brede samarbejde, som vi i Venstre lægger op til efter valget.

Lars Møller (V)
Borgmester

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Lars Møller: Frederikshavn er en hockey-kommune' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER