Sæby HK afholder ny Event ”Sæby HK Sprinteren”

Sæby HK afholder ny Event ”Sæby HK Sprinteren”

29. oktober 2013 - kl. 12:30 - af

Det afholdes i Sæby Fritidscenter Fredag den 1. november kl. 19.00.

Sæby HK inviterer alle til klubbens nye event ”Sæby HK Sprinteren – med hele familien i hallen”

Det nye arrangement er et nyt koncept for at afholde klubbens årlige cykelsponsor løb.

Der skal køres på hele 18 spinding /motions cykler, hvor klubbens hold kæmper om, hvem der kan kører flest km og flest penge ind pr. hold.

Hver spiller og leder i klubben har været ude og få sig sponseret til denne aften af forskellige virksomheder, hos forældre, naboer, venner og bedsteforældre.

Pengene der køres ind går til ungdommens udlands tur samt til Sæby HK´s klubkasse.

DJ James spiller musik i hallen, og der vil være speaker, som holder stemningen højt oppe på de forskellige cykelhold samt de mange tilskuere, der kommer i hallen for at overvære aftenen cykelløb.

Når cykelløbet er slut, slår Sæby Fritidscenter dørene op til Hal B, hvor der er arrangeret forskellige aktiviteter og leg for børnene, mens de voksne får mulighed for socialt samvær i Hal A med kage, kaffe, øl og vand m.m.

Kl. 20.59 åbnes der for salg af årets første ”Sne” Tuborg´s Julebryg (til de voksne)

Hen på aftenen offentliggøres aftenens resultat og de vindende hold får holdpræmier.

Udover aftenens cykelløb vil Intersport fra Sæby være i hallen og præsentere den nye Sæby HK klubdragt, som kan bestilles denne aften.

Sæby HK tur udvalget vil også være i hallen, og her kan man få mere at vide om den kommende udlands tur for alle U12, U14, U16 piger og drenge. Turen går til Italien i sommerferien, hvor man deltager i en større international håndboldturnering.

Én af arrangørerne af Sæby HK Sprinteren Henrik Nielsen udtaler til Saeby Avisen, at man håber at rigtig mange vil komme i hallen denne aften.

Alle er velkommen uanset om man har tilknytning til klubben nu eller har haft tidligere, såvel seniorspillere, ungdomsspillere, søskende, forældre, bedsteforældre, venner, sponsorer og andre med tilknytning til Sæby HK er velkommen i Sæby Fritidscenter.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sæby HK afholder ny Event ”Sæby HK Sprinteren”' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER