Bevar det gamle miljø i Sæby<br>…

Bevar det gamle miljø i Sæby

17. oktober 2013 - kl. 9:15 - af

Vi skal passe  på Sæby. Vi har en en enestående by, som ikke findes magen til i Danmark og derfor skal vi tage vare på  på de gamle købstadsmiljøer, som findes her. En harmonisk bykerne  , havn og strand, som hænger meget fint sammen i den gamle bydel. Det er miljøet , som tiltrækker både lokale borgere og turister, og det skal vi naturligvis respektere og ikke ødelægge  ved ” misforståede ” lokalplaner, f.eks lokalplanen som giver tilladelse til byggeri bag ved det gamle mejeri i Algade, og som totalt vil ødelægge miljøet der.

Desværre er det ikke alle 31 byrådsmedlemmer, der kender Sæby godt nok., og det kan resultere i forkerte beslutninger. Vi har mistet en stor del af nærpolitikken ved kommunalreformen, så derfor skal vi kæmpe endnu hårdere fremover for Sæby.

Der har været en stor centraliseringstrend de sidste fire år, og er det stadig, det koster altid  for de mindre områder. Vi var  lige ved at miste vores rådhus, men heldigvis blev både Skagen og Sæby rådhus reddet ved budgetforliget, så de nu er taget af salgslisten.

Sæby har så mange historiske og kulturelle værdier i byen, som vi skal bevare.Der skal naturligvis udvikles hele tiden, men med respekt for de oprindelige værdier.

Ole Rørbæk Jensen, Byrådsmedlem (S)

3 kommentarer til “Bevar det gamle miljø i Sæby
…” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

3 kommentarer til “Bevar det gamle miljø i Sæby
…”

 • Jeg er helt enig med Ole Rørbæk, men desværre må vi jo nok erkende at Sæby er tabt for os som bor i byen, jeg tror stadig at alt vil blive sat til side her i Sæby indtil de får det som de gerne vil have det i Frederikshavn og vi må nok erkende at det igen igen bliver Skagen og Sæby der må ligge budget til for at hjælpe Frederikshavn, men det er dejligt at der findes en person som stadig kæmper for at bevare værdierne i Sæby og jeg er helt enig med at byggeriet bag det gamle mejeri vil skæmme by billedet, lige som mange andre ting som de har besluttet at give tilladelse til i Sæby som de ikke selv vil have i Frederikshavn, DERFOR KÆRE SÆBYNITTER STØT OP OM DE FOLK SOM STADIG KAN SE VÆRDIEN I SÆBY, og kæmp sammen med Ole Rørbæk For at Sæby stadig vil være eftertragtet både af nye tilflyttere og ikke mindst vores turister.

 • Benny Kvistgaard

  Jeg vil angribe sagen fra en lidt anden vinkel, og måske kan det give grund til eftertanke visse steder.

  Jeg er tilflytter til kommunen. I “gamle dage” var Sæby for mig, “et sted man kørte igennem” for at komme til Frederikshavn – enten for at se “vort hold der hjemmefra” tæske det lokale Ishockey hold, eller for at nå færgen, som kunne fragte en videre til f.eks, Sverige.

  Spørger du mig i dag, så er Søby byen, hvor jeg bliver boende til mine dages ende.
  Om jeg ville flytte til Frederikshavn. Så absolut NEJ. Jeg er blevet Sæbynit – ikke Frederikshavner – og bliver det heller ikke, så flytter jeg hellere tilbage til min hjemegn.

  Så kan kun gi’ Ole ret. Sæby har noget som Frederikshavn ikke har, og det er lidt synd og skam, at man – og det er den opfattelse jeg har fået de seneste åringer – forsøger at “malke” Sæby (og Skagen), for så at bruge pengene i Frederikshavn.
  Jeg synes det er smagløst.
  Bevar miljøet i Sæby, Skagen og alle de andre små samfund i kommunen, det er DEM der giver kommunen karakter og styrke.
  Jeg håber vitterligt, at alle til det kommende valg vil tænke meget på de værdier der ikke kan gøres op i penge. Vores natur, vort miljø, vore borgere vore bløde værdier.
  Ja der skal penge til, men pengene må ikke være det der driver værket. Kommunen er ikke en forretning der skal give et vist overskud, det er en “institution” der skal sørge for at ovennævnte ting kan effektueres. Kan vi gøre det, så det løber rundt, med et lille overskud, så er det fint.

  Som jeg ser det, så har det siddende byråd ikke magtet denne opgave. Hverken at få det til at løbe rundt, langt mindre at få et lille overskud. Og langt fra, så de mindre byer, her under Sæby, er blevet tilgodeset tilstrækkeligt i de kommunale planer.

  Det har man haft flere år til at vise, det har man ikke magtet, hvorfor er det det vil ske nu, hvis vi stemmer på jer igen??? Hvad vil I gøre anderledes – helt konkret. Især for at bevare lokalmiljøet i de små byer, få økonomien til at løbe rundt – og så for øvrigt få repareret hele vejnettet, som efterhånden har flere huller end en si…

  Nå ja… I dag er Sæby for mig et sted man stopper, for ikke at komme mere til Frederikshavn end højest nødvendigt. Jo Frederikshavn har også noget, men skal jeg vælge…. Ja gæt selv.

 • Hvis man tror det kun er op til de enkelte politikere at kæmpe for at bevare sæby som vi elsker den, er vi nød til at begynde at give vores egne meninger til kende om det vi ser rundt omkring i vores by…. Vi er nød til som borgere at stå sammen og give lyd fra os hvis vi ser noget som ikke bliver holdt som det plejer, det nytter ikke noget at tro at det tager andre sig af, for så vil det hele gå i stå…
  Hvis vi ser der er noget der står og ser træls ud så må vi klage til dem som har med det at gøre for at blive hørt længere oppe, ellers vil politikerne bare tro at det er helt i orden med os at vores by ser sådan ud !!!
  Hvorfor bruge energi på at være sure over det Frederikshavn for…? Kæmper vi sammen for vi også noget til sæby, men lader vi som ingenting over de forandringer vi ser i vores dejlige by ….og kun snakker lidt i krogene om det vi oplever med Frederikshavn ja så sker der ingenting for hvem ved vi er utilfredse ud over os selv ? Nej jeg synes vi borgere skal mere på banen og stå frem og sige vores meninger til dem der har med det at gøre og som kan tage det med videre til dem der kan ændre på det…

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Bevar det gamle miljø i Sæby
...'
til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER