
En skotøjsforretning forsvinder, en anden opstår
5. oktober 2013 - kl. 0:04 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
”Det kan ikke passe, at der ikke skal være en skotøjsforretning i Sæby”, siger Gudrun Kristensen.
Hun ejer sammen med Helle Ken, Zjoos i Dronninglund, og nu har de to så valgt også at starte en Zjoos i Sæby.
Forretningen kommer til at ligge i den tidligere Sportigan – imellem den nye Sportigan og Krystalsalonen på Krystaltorvet.
Gudrun Kristensen fortæller: ”Jeg har været i forretningen i Dronninglund i ca. 18 år og Helle Ken i 10 år, så vi ved lidt om sko og støvler, og kan jo også præsentere et noget større udvalg end byens tøjforretninger. Vi forventer at åbne omkring 1. november, alt afhængig af hvordan det kommer til at gå med at indrette forretningen”.
Når forretningen åbner, vil man kunne møde to af de tidligere medarbejdere fra Tops, som heldigvis følger med. Så ingen arbejdsløse her.
Gudrun Kristensen har tidligere budt på Tops, men da man ikke kunne blive enige om en pris, valgte hun og Helle at finde en anden løsning.
En kommentar til “En skotøjsforretning forsvinder, en anden opstår” under annoncerne.
Tak, det var en nyhed af de bedre.
Jeg havde godt set at skobutikken i Grønnegade var ved at lukke og havde tænkt lidt på alle dem som ikke bare lige kunne køre til Frederikshavn eller lignende for at købe fodtøj. Jeg synes at det var træls at byen her skulle undvære en skobutik så det her kan kun glæde mig.
Udover manglen på en skobutik så ville der jo blive endnu en tom butiksfacade at kigge på men så galt gik det jo heldigvis ikke.
Så jeg vil i hvert fald byde den nye butik velkommen her til vores by.