Støtteforeningen for Svømme-badet holdt generalforsamling

Støtteforeningen for Svømme-badet holdt generalforsamling

20. maj 2013 - kl. 14:22 - af

”Støtteforeningen har igen i år ført en stille tilværelse. Vi havde dog stor fornøjelse af vores wellness aften i efteråret, som blev besøgt af flere medlemmer som vi normalt ikke ser”, sådan indledte foreningens formand Tommy Thomsen referatet og fortsatte:

”Gæsterne kommer ikke kun på grund af de fine faciliteter, personalet har i den grad taget wellness konceptet til sig, og gennem kurser og konkurrencer er de med til at udvikle saunagusens svære kunst.
Sammen med morgenbaderne er wellness miljøet med til at skabe en stor fast kundekreds, hvor det sociale netværk blomster”.

Svømmebadet hviler heldigvis ikke på laurbærrene, foreløbig har ledelsen bl.a. gjort sig overvejelser omkring spabad på taget, isbrønd og udvikling af motionscentret.
Specielt en ny og anderledes udnyttelse af motionsrummet, har høj prioritet, da Kommunen om ca. 1 år flytter genoptræningscentret til det nye sundhedscenter på Sæbygaardvej.

”Svømmebadet har en sund økonomi”, fortalte Anders Pedersen, der fremlagde regnskabet der udviste et underskud på kr. 324,97.

Som det også fremgår af referatet blev Alice Larsen og Anders Pedersen genvalgt. Den øvrige bestyrelse består herudover af Iben Hammelef, Ib Nielsen og Tommy Thomsen.

Foreningens næste arrangement bliver wellnessaften for foreningens medlemmer, tirsdag den 22. oktober.

Hele formandens beretning kan ses her: Beretning GF 13,05,15.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Støtteforeningen for Svømme-badet holdt generalforsamling' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER