Generalforsamling i Sæby Museums Forening

Generalforsamling i Sæby Museums Forening

2. april 2013 - kl. 15:26 - af

Sæby Museums Forening indkalder til ordinær generalforsamling torsdag d. 4. april kl. 19.00 på Sæby Museum.

Sæby Museums Forening er en lokal forening med formål er at understøtte Sæby Museum lokalt samt stille repræsentation i Nordjyllands Kystmuseums bestyrelse.

Foreningen laver en række arrangementer omkring museet og arrangerer desuden udflugter og særlige arrangementer for foreningens medlemmer.

Generalforsamlingen afholdes i museets mødelokale, Algade 3, Clasens Gaard, torsdag d. 4. april. kl. 19.00

Beretning for 2012:
Siden dannelsen af Nordjyllands Kystmuseum er mere og mere af det lokale museumsarbejde naturligt nok integreret i det fælles foretagende med driften af en større enhed. De lokale museer må undervejs indstille sig på en langsom ændring af både profil og arbejdskultur, der retter sig efter de ændrede økonomiske forhold og de linjer, der trækkes af Kulturstyrelsens overordnede anbefalinger. For Sæby Museums Forening er det imidlertid formålet at understøtte Sæby Museum lokalt foruden gennem repræsentationen i Nordjyllands Kystmuseums bestyrelse at arbejde for udviklingen af det fælles projekt i Nordjyllands Kystmuseum.

For os er det af stor betydning, at Sæby har et alsidigt lokalt kulturtilbud, så byen stadig har sit eget liv og ikke ender som soveby og appendix til den centrale administration. Derfor beder vi stadig jer, vore medlemmer, hjælpe med engagement ved deltagelse i arrangementer, besøg på museet og sandelig også ved at anbefale andre et medlemskab.

Museet har i det forløbne år haft stor succes med tilbud for skoleelever og arrangementer i skoleferier og kan i den kommende sæson tilbyde helt ny teknik på udstillingsområdet, idet det takket være Nordjyllands Kystmuseums samarbejde med andre museer i Nordjylland, Sverige og Norge i det fælles IKON-projekt bl.a. er blevet muligt at sætte focus på Sæbys middelalder. For Sæbys vedkommende har det resulteret i økonomi til renovering af kælderarealet med etablering af en helt ny udstilling, der ved hjælp af ny elektronisk teknik beskriver den del af Sæbys middelalder, der vedrører kirken med bl.a. præsentation af den ”tegneseriehistorie”, kalkmalerierne fortæller. Også Sæbygårds historie kan opleves ved at ”bladre” i en elektronisk bog, der hele tiden udvikles og suppleres. I den sorte kælder, allerdybest nede, vises og beskrives glimt af arkæologien, alt sammen et led inden formidlingen af Sæby som middelalderkøbstaden inden for rammerne af den kystkultur, Nordjyllands Kystmuseum skal formidle.

Vore arrangementer i 2012 løb planmæssigt af stabelen, nogle mere planmæssigt end andre. Som udgangspunkt er vore forventninger til tilslutning store, men et par gange indfriede deltagerantallet ikke forventningerne, må vi indrømme. Indslaget med lokal jazz på museet tirsdag aften inden pinse som optakt til Sæby Jazzfestival var ingen publikumsucces trods de to unge musikeres dygtighed samt ølsmagning  og foredrag om øllets historie. Måske skyldes det ret ringe publikumsbesøg usandsynligt godt vejr og begivenheder på havnen, men det afholder os dog ikke fra at forsøge et lignende arrangement i år. Det samme kan man sige om ”Lær dit museum at kende”, en fællesudflugt med samkørsel  –også for folk uden bilmulighed-  til Skagen med besøg og rundvisning på Skagen by- og Egnsmuseum med indtagelse af frokost på museet efterfulgt af sejltur med museumsskibet HANSA fra Skagen Havn langs kysten til Grenen. Denne udflugt forløb også i det fineste sommervejr med blankt hav, og en lille seance med indtagelse af kaffe og kage i Skagen Museums have satte prikken over i’et. Fælles for de to arrangementer var dog deltagernes store begejstring, som gav sig udtryk i medlidenhed med de stakler, der gik glip af gode oplevelser. Men fælles var også det økonomiske underskud! som heldigvis indhentedes på karrusellerne: Igen lykkedes det Ninna Olsen at skabe indtægter til foreningens arbejde ved salg af bøger og skrifter til jul på Sæbygård og ved et caféarrangement sammen med hjælpere i Clasens Have. Så tanken om en sommercafé i museets gård lever stadig. Og det samme gør drømmen om succes med fortsættelsen af ”Lær dit museum at kende”, dette år med udflugt til Bangsbo, hvor Bangsbo Fort og Bangsbo Museum besøges med tilhørende rundvisninger. Det samme gælder optakt til Sæby Jazzfestival med ”Da New Orleans kom til Sæby”, et arrangement med lokale jazzfolk på museet.

Samarbejdet med vore ”søsterforeninger”, ”Saltlandet” og Sæby Kunst- og Kulturforening supplerer og udvider vore medlemmers interesseområde inden for kultur, historie og slægtsforskning, og det samme er tilfældet med de udvidede muligheder, der bydes inden for Nordjyllands Kystmuseum.

På vegne af bestyrelsen

Vagn Thidemann

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Generalforsamling i Sæby Museums Forening' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER