Så er det forår i Sæby skulle man tro

Så er det forår i Sæby skulle man tro

20. marts 2013 - kl. 9:07 - af

Nogle af de sikre forårsbebudere er gymnastikforeningernes opvisninger, fodboldklubbernes standerhejsninger og på lørdag den 23. marts kl. 13.30, holder Sæby Motions Cykelklub sin sæsonstart.

Såvel gamle som nye medlemmer inviteres til at møde op på P-pladsen ved Sæby Fritidscenter.
Klubben har flere nyheder på startrampen.

For at tilgodese den øgede interesse for at køre på mountain bike (MTB), vil klubben oprette et hold for yngre medlemmer, der træner med henblik på deltagelse i licens løb. I den anden grøft forsøges oprettet et hyggehold, der kører på helt almindelige cykler, et hold hvor alle kan være med i ca. 1,5 time 2 gange om ugen. Holdet ledes af et par af klubbens rutinerede kvinder.

I det hele taget ser de en positiv udvikling på kvindesiden, hvor der er flere og flere der få lyst til at stille op med jernhesten.

Ud over de nævnte nye tiltag vil det være de afprøvede hold A, B og C på racercykel og motionshold på MTB, stadig har størst interesse. På sponsorsiden er det lykkedes klubben, at få Spar Nord Bank og en række andre gode sponsorer med på den kendte lyseblå klubdragt, hvilket muliggør at den kan sælges til halv pris til klubbens ca. 80 medlemmer.

For at gøre ens træning så effektiv som muligt, er det vigtigt at teori og praksis går op i en højere enhed. Der blev således for nylig arrangeret et kursus for 24 af klubbens mest aktive medlemmer, som fik en god indføring i forskellige træningsmetoder.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Så er det forår i Sæby skulle man tro ' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER