Fusion på dagsordenen i Sæby Turistforening

Fusion på dagsordenen i Sæby Turistforening

18. marts 2013 - kl. 12:34 - af

Torsdag den 21. marts skal medlemmerne på Sæby Turistforenings generalforsamling tage stilling til bestyrelsens forslag om fusion med kommunens to øvrige turistforeninger i Skagen og Frederikshavn.

-Vi fik på sidste års generalforsamling opbakning i Sæby til at arbejde på en fusion af de 3 turistforeninger, fortæller formand Jacob Thorup Larsen, Sæby Turistforening. Siden har vi haft et fælles visionsseminar for de tre bestyrelser, hvor vi har arbejdet med fælles visioner og udfordringer. Alle har vist stort engagement, vilje til forandring og tro på, at vi sammen kan løfte mere end hver for sig i en samlet turistforening. Det har selvfølgelig været en øvelse at nå frem til det fælles forslag til en ny forening, Turistforeningen for Frederikshavn Kommune, men vi har været helt enige om målet og glæder os nu til at præsentere resultatet og forslaget til fælles vedtægter.

Der bliver tale om fusion af de tre foreninger til én ny forening. Forslaget til nye vedtægter slår fast, at der fortsat skal være autoriserede turistbureauer i de tre byer, Skagen, Frederikshavn og Sæby. Den nye struktur forudsætter en fælles turistdirektør og lokale bureauledere, som skal sikre den lokale forankring og de lokale netværk.

-Vi ønsker jo ikke at skrue ned for det lokale aktivitetsniveau – tværtimod, fortæller Jacob Thorup Larsen. Vi satser derimod på, at vi – ved at skrue tingene sammen på tværs –  kan få en dynamisk og professionel struktur med et kommercielt fokus, der forhåbentligt kan øge indtægterne, så vi kan skabe vækst i erhvervet.  Selvom vi i dag har tre stærke foreninger, så har verden forandret sig så meget de senere år, at vi er nødt til at se i langt større helheder, hvis vi skal have muskler nok til at stå os i konkurrencen om gæsterne. Sammen har vi et fantastisk produkt og tre meget forskellige byer med stærke profiler hver især. Det kan vi udnytte meget bedre – også i en ny struktur.

Frederikshavn Kommune vil fremover bidrage til turismen med én fælles aftalekontrakt til de tre foreninger, som igen i år er blevet økonomisk beskåret med ½ mio. kroner.

-Nedskæringerne er kommet på værst tænkelige tidspunkt, fortæller Jacob Thorup Larsen. For vi har i turismen i de seneste 3 år mistet overnatninger og dermed også indtægter i turistforeningerne. Derfor bliver vi dobbelt-ramt af den kommunale prioritering. Som billedet tegner sig nu, er det helt nødvendigt, at vi tænker nyt, hvis vi ikke skal miste terræn i et trængt og stærkt konkurrence-præget feriemarked.

Formanden opfordrer interesserede i at møde op på generalforsamlingen for at drøfte forslaget om fusion. Enslydende forslag behandles af Skagen Turistforening d. 19/3 og af Turistforeningen for Frederikshavn primo april.

10 kommentarer til “Fusion på dagsordenen i Sæby Turistforening” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

10 kommentarer til “Fusion på dagsordenen i Sæby Turistforening”

 • Det ender vel som da vi skulle lægges sammen med Frederikshavn, der blev der også lovet at der ikke ville ske forandringer her i Sæby, men hvad skete der Vi bliver tilsidesat gang på gang, for at der skal være plads til fornyelse i Frederikshavn, det samme vil ske hvis vi slår vores turisme sammen, der vil blive fokuseret på Frederikshavn og er vil heldige så bliver vores by måske nævnt, det bliver som at skulle huske at læse alt med småt,,NEJ NEJ lad os nu ikke kue af de pampere oppe i Frederikshavn lad os bevise vi kan klare os selv og selv skaffe de turister der med glæde vil besøge vores by.

 • Jeg håber i tænker jer godt om, chancen for at bliver lille Per i den sammenslutning er meget stor.
  Ved fusion vil der altid være nogen der sætter dagsordnen. og så glemmer man hurtigt
  byernes særpræg.
  Håber der bliver sagt nej, og man forsætter det gode arbejde man har gjort tidligere.
  Behold Sæbys selvstændighed, for byens skyld.

 • Den gamle nisse

  Kan I huske de blå flag????

 • Giver både Jan Olesen og Den gamle nisse ret,,,vi bliver sorte per ved en fusion,,men hvis det skulle ske at man kan være så dum at lægge sig sammen, så håber jeg der er en god borger der kan skrive en erindringsbog med titlen “Der var en gang en by der hed Sæby”

 • Per Kempff-Nordkap

  Når tre mindre er bedre end en tung stor

  Sammenlægninger, rationaliseringer og udnyttelse af stordrift fordele – det er de gode argumenter for at gøre det man har dårligere. Specielt her i vor kommune har det vist sig, at den ikke magter at have flere perspektiver. Der kunne være mange gode argumenter for, at vi samlede kræfterne, solidariteten og entusiasmen i en fælles kurv – Desværre er der ingen, der tror på det og med god grund – Erfaringerne viser at Frederikshavnske sammenlægninger ikke giver bedre resultater, hverken det ene sted eller de andre steder.
  Et venligt, imødekommende og konstruktivt samarbejde – det er vejen frem og måske om hundrede år, hvor alt er glemt – så måske.
  Kan I huske den kæmpe fordel de sammenlagte museer ville være for alle muserene her i kommunen.

  Frederikshavn magter ikke komplekse problemstillinger.

  Vi skal tække på samme hammel men hver for for sig

  Med venlig hilsen
  http://www.liste-h.dk

 • Poul Sørensen

  Jamen skræmmer det der kom ud af kommunesammenlægningen;
  Skagen og Sæby kom under Frederikshavn. Det sker også her. Se bare Sæby strand kontra Strande i Frederikshavn.

 • Jeps og gæt hvem der skummer vores overskud,,,,JA DET GØR FREDERIKSHAVN OG DEN SKIDE PALMESTRAND

 • Tove Bach Nielsen

  Ved ikke om det er blevet vedtaget, men hvis det er en realitet vil jeg bare sige TILLYKKE Frederikshavn, så har i også fået skovlen under vores turisme OGSÅ 🙁

 • Følg med i lokalnyhederne. Så ville I nemlig vide, at både Sæby og Skagen har stemt for en sammenlægning, men at man er spændt på, hvad udfaldet bliver i Frederikshavn. Det er nemlig her, der indtil nu har været modstand mod en sammenlægning, hvilket jo ikke ligefrem kan tydes som, at Frederikshavn vil have “skovlen under” turismen, eller skumme noget som helst fra Sæby og Skagen.

 • Peter Jæger Christensen

  En kommune, en turistforening. Jeg håber frederikshavnerne går med.

  Jeg forstår heller ikke modstanden, ud fra de argumenter imod fusionen, som jeg læser om her?

  Hvad betyder det om turisterne foretrækker Palmestranden, Sæby strand eller Lyngså strand?

  For min part ser jeg gerne turisterne sprede sig over hele kommunen, sålænge de bliver inden for kommunegrænserne. Vi behøver ikke at frygte, at de bliver væk fra Sæby, det har de aldrig gjort og gør det sikkert heller ikke fortsat. Turistkonsentrationen har til tider været i overkanten, synes jeg , og det har også sine omkostninger.

  Så velkommen til en fusion af turistforeningerne i Frederikshavn kommune.

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Fusion på dagsordenen i Sæby Turistforening' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER