Generalforsamling i Hjerte-foreningens Lokalkomite Sæby

Generalforsamling i Hjerte-foreningens Lokalkomite Sæby

14. marts 2013 - kl. 9:20 - af

Hjerteforeningens lokalkomite i Sæby afholdt tirsdag den 12. marts generalforsamling i SparNord´s lokaler.

I formand Kisser Olsens beretning blev det omtalt, hvor meget Hjerteforeningen på landsplan får ind i støtte og sponsorater, og hvor meget disse midler betyder for forskning i hjertekarsygdomme. Yderligere blev alle aktiviteterne i det forgangne år nævnt, ligesom der blev nævnt lidt om fremtidige aktiviteter, bl.a. at der sammen med Frederikshavn kommune er et godt samarbejde omkring Hjertestien, og at der i nær fremtid vil blive opført et ”overdækket madpakkehus” ved søen samt en bålplads.

2 af bestyrelsens medlemmer ønskede ikke genvalg. Det var Poul Erik Thingbak og Jens Hejlesen. Jens Hejlesen var for 27 år siden med til at starte lokalkomiteen i Sæby, og det har været 27 år med megen forandring i foreningen, men både gode og spændende år.

Der blev valgt 2 nye medlemmer til lokalkomiteen:

Jørgen Rørbæk Henriksen og Brian Toftelund.

Derefter består bestyrelsen af Kisser Olsen, Merethe Gaardbo, Kirsten Sørensen, Finn Brunøe, Elin Hyttel, Jørgen Rørbæk Henriksen og Brian Toftelund.

Efter generalforsamlingen var der foredrag om Hjertesund Mad ved klinisk diætist Margit Oien, hvor der i et let forståeligt sprog blev fortalt, hvordan man lettest kan få hverdagens mad til at være hjertesund. Foredraget blev understøttet af gode billeder, der med al tydelighed viste, hvor let det er at bytte lidt rundt på menuen, så blodsukker kan holdes stabilt og kolesterolindholdet i blodet kan falde. På denne levevis vil man formindske risikoen for en blodprop og også mindske vægten.

Næste arrangement foregår ved Sejlklubben i samarbejde med Parat til Hjertestart, og det er den 17. april.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Generalforsamling i Hjerte-foreningens Lokalkomite Sæby' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger