Albæk Venstre fylder 125 år i 2013

Albæk Venstre fylder 125 år i 2013

16. februar 2013 - kl. 10:48 - af

Ved årets generalforsamling i Albæk Venstre blev det med formandens beretning klart, at foreningen netop i år fylder 125 år. Arrangementet afholdtes på Voerså Museum og med knap 20 deltagere var fremmødet tilfredsstillende. Stiftet i 1888 under navnet ”Den demokratiske forening – Albæk sogn” er foreningen blandt landsdelens allerældste foreninger. I sin beretning kom formand Mogens Brag også omkring dette emne og sagde blandt andet ”Albæk Venstrevælgerforening var et produkt af den demokratiske tanke for 125 år siden og spiller i dag stadig en rolle i det moderne demokrati – det er ærligt talt fantastisk.” ”Og nu med 100 medlemmer af foreningen – ja, så er det stadig en forening i god stand”.

Udover beretning og genvalg af formand bød aftenen på en enkelt udskiftning i bestyrelsen. Folmer Hansen valgte jubilæumsåret til at takke af og give depechen videre til næste generation. ”Det er en meget stor politisk kapacitet der takker af og vi må på foreningens vegne bare takke for den store indsats han har ydet og forsøge at løfte arven”, siger Mogens Brag. I stedet for Folmer Hansen valgtes Jesper Højen-Sørensen til bestyrelsen og Ian Mechlenburg som suppleant.

Som afslutning på aftenen gav Folmer Hansen et tilbageblik over foreningens farverige historie og Mogens Brag orienterede om det forestående opstillingsmøde d. 4. marts i Elling, hvor Venstre vælger ny folketingskandidat. I den forbindelse appellerer bestyrelsen Albæks medlemmer til at møde op og støtte Mogens Brags kandidatur.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Albæk Venstre fylder 125 år i 2013' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER