Et brag af en håndbolddag i Sæby Fritidscenter

Et brag af en håndbolddag i Sæby Fritidscenter

25. januar 2013 - kl. 0:04 - af

Endnu engang blev ”Et brag i hallen” en succes for Sæby Håndboldklub.Søndag den 20. januar afholdt Sæby HK denne håndboldsæsons anden omgang af ”Et brag i hallen”. Forberedelserne har stået på i et stykke tid, og et udvalg har været i fuld gang med at skaffe speakere til de forskellige kampe, arrangere gratis kage sponseret af Håndværksbageren Gl. Aalborgvejen, frugt fra Super Brugsen, indsamle fightergaver fra Sæbys forretninger samt opstille lyd- og lysanlæg, som på dagen blev leveret og betjent af den lokale DJ James Kousholt. James har selv to børn, der spiller håndbold i klubben, og arrangementet ville ikke være det samme uden hans indsats.

Alle forberedelserne kulminerede da også i et lysshow og en festdag for hele klubben. En håndfuld U-6/8 spillere løb indløb sammen med 2. divisions damer, som det er blevet tradition, når der er ”Et brag i hallen”. Kun 2 hold måtte gå fra banen uden point. Så alt i alt en rigtig god dag, hvor der blev sat en masse gode point ind på Sæby HK’s pointkonto.

Tribunerne i Sæby Fritidscenter var fyldte med spillernes familie og spillere fra klubbens mange hold. Mange spillere var i hallen hele dagen, og en hel del flere end sædvanligt havde lokket deres ellers travle forældre med i hallen til en oplevelse udover det sædvanlige. Det har endnu engang virkeligt været en fornøjelse at se så mange mennesker i hallen, og alle har bidraget med godt humør og god fighterånd, når der skulle heppes og gives støtte til spillerne på banen. Der skal fra klubbens side lyde en stor tak til alle spillere og trænere for de tætte og spændende kampe, og en endnu større tak til de aktive forældre i ungdomsudvalget, som har gjort det hele muligt!

Der var gaver sponseret af Sæby Svømmehal, Brunø Sæby, Hedebo og Peiter Sport. En særlig tak skal lyde til de mange sponsorer, der gjorde det muligt at belønne ”en kampens spiller” for hvert hold med en lille gave. Ligeledes skal Super Brugsen takkes for sponsering af frugt og Håndværksbageren Gl. Aalborgvej for kage, som kom vores gæster og spillere til braget i Sæby Fritidscenter til gode.

Sæby Fritidscenter, hal A.
Kl. Række Hjemmehold Udehold Resultat
09:00 U-10 Pige B Sæby HK 2 Frederikshavn FI 10-9
09:50 U-10 Drenge B Sæby HK 2 Skibsby/Højene IF 2 13-12
10:35 U-10 Pige A Sæby HK Vrå/Børglum IF 14-10
11:25 U-10 Drenge AA Sæby HK Vadum IF 18-12
12:10 U-12 Pige A Sæby HK AIK Vejgaard 17-10
12:55 U-12 Drenge B Sæby HK Sindal IF 18-15
13:45 U-14 Drenge B Sæby HK 3 Vadum IF 19-14
15:00 2. Division Damer Sæby HK IK Skovbakken 2 27-30
16:25 U-18 Pige AA Sæby HK Horne KFUM 16-26
17:30 U-16 Drenge B Sæby HK Klokkerholm IF 26-10
18:30 U-18 Drenge AA Sæby HK Nøvling IF 3 25-19

Sæby Fritidscenter, hal B.
16:20 Serie 1 Damer Sæby HK 2 IK 1919 Aalborg 2 27-19
17:30 Serie 3 Damer Sæby HK 3 Vester Hassing GF 2 19-14
18:30 Serie 3 Herrer Sæby HK Sindal IF 2 29-16

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Et brag af en håndbolddag i Sæby Fritidscenter' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER