Sundhedsprisen og Frivillighedsprisen blev uddelt

Sundhedsprisen og Frivillighedsprisen blev uddelt

13. december 2012 - kl. 12:44 - af

Sundhedsprisen gik til Jørgen Christensen (formand for Ældreidrættens Samvirke), mens Ventilen Frederikshavn modtog Frivillighedsprisen.
Tirsdag den 11. december sidst på eftermiddagen blev spændingen udløst, da sundhedsudvalgsformand Anders Broholm uddelte den årlige Sundhedspris og den årlige Frivillighedspris i Kulturhus Kappelborg i Skagen.

Ca. 30 tilhørere var mødt op til arrangementet, og de kunne se Frivillighedsprisen gå til Ventilen Frederikshavn for foreningens arbejde med at skabe et mødested for ensomme unge. En af de frivillige takkede for prisen på foreningens vegne og fortalte, at de planlægger at bruge de medfølgende 10.000 kr. på en udflugt engang i løbet af 2013.

Dernæst modtog en rørt Jørgen Christensen Sundhedsprisen for sit utrættelige arbejde som formand for Ældreidrættens Samvirke, hvor han har medvirket til at skabe bedre muligheder for, at kommunens ældre borgere kan dyrke idræt. Med Sundhedsprisen fulgte der ligeledes 10.000 kr.

Arrangementet blev afsluttet med et oplæg om kommunens nye sundhedspolitik, som skal vedtages i starten af det nye år, hvor det blev understreget, at interesserede borgere har mulighed for at følge med samt komme med kommentarer og forslag på Facebook og Tumblr.

Sundhedspolitikkens blog: http://sundhedspolitikfhk.tumblr.com/

Sundhedspolitikkens facebookside: http://www.facebook.com/FrederikshavnKommunesSundhedspolitik?fref=ts

En kommentar til “Sundhedsprisen og Frivillighedsprisen blev uddelt” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

En kommentar til “Sundhedsprisen og Frivillighedsprisen blev uddelt”

 • Hanne Mie Thomsen

  Rigtigt godt valg af Ventilen, som modtager af frivillighedsprisen. Det er et vigtigt og flot arbejde de unge laver. Jeg bliver så glad for, at der er engagerede unge som tager et stort socialt ansvar.
  Det er rigtig godt gået!
  DER ER BRUG FOR JER.

  Varme tanker fra
  Hanne Mie Thomsen, socialpædagog og engageret i foreningen Rødder og Vinger.

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sundhedsprisen og Frivillighedsprisen blev uddelt' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger