Opbakning fra fremtidens håndboldstjerner

Opbakning fra fremtidens håndboldstjerner

5. december 2012 - kl. 14:25 - af

Tirsdag den 4. december spillede de danske håndboldkvinder deres første kamp ved EM i Serbien mod ærkefjenderne fra Sverige. Opbakningen til pigerne var helt i top i Tårs, hvor Tårs Ugilt IF havde arrangeret storskærmsarrangement for op imod 75 af klubbens yngste spillere.

Selvom influenzatiden er nært forestående, var det EM-feberen der huserede hos Tårs Ugilt IF, da de tirsdag den 4. december så de danske håndboldpiger spille mod Sverige i deres første kamp ved EM i Serbien.

En del af håndboldkampagne
Som én af blot 13 håndboldklubber i Danmark, var Tårs Ugilt IF blevet udvalgt til at være en del af GF Forsikrings ”Vi støtter håndboldpigerne”-kampagne, der skal sikre, at pigerne får den bedst mulige opbakning hjemmefra, når de forsvarer de rød/hvide farver i Serbien. Forsikringsselskabet der er hovedsponsor for håndboldpigerne, havde sponsoreret røde supportertrøjer til klubbens yngste spillere, så de var godt klædt på til kampen der blev vist på storskærm i klubben.

Måske fremtidens stjerner?
Klubben var rigtig glade for, at de var en del af denne event, der var en god lejlighed til at samle deres medlemmer om deres fælles store passion – håndbold.

– Det var en dejlig oplevelse at se hvordan vores medlemmer bakkede pigerne op under kampen, fortæller John Lilholt fra Tårs Ugilt IF. – Der er ingen tvivl om, at mange af vores spillere ser op til pigerne og selv håber at blive en del af landsholdstruppen en dag, fortsætter han med et smil på læben.

Ærgerligt dansk nederlag
Humøret foran storskærmen var højt og der blev klappet og hujet hver gang de danske spillere hamrede bolden ind bag den svenske keeper. Til trods for, at opbakningen til det danske kvindelandshold var massiv, lykkedes det ikke for holdet at besejre Sverige. I stedet blev det til et ærgerligt dansk nederlag på 27-26 efter en kamp, hvor de danske spillere havde siddet på det meste af kampen.

På torsdag venter Frankrig i en kamp, der er af afgørende betydning for Danmarks chancer videre i turneringen. Kampen kan ses direkte på TV2 fra kl. 20:00.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Opbakning fra fremtidens håndboldstjerner ' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER