
Gammel Jul på Sæbygaard i weekenden
26. november 2012 - kl. 12:53 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Julemarked på Herregården Sæbygaard i weekenden 1. og 2. december 2012.
I år er Gammel Jul på Sæbygaard fornyet med mange nye tiltag, og der bliver budt på masser af events.
Det er Civitan Club Sæby og Sæbygaards Venner, som står bag Gammel Jul på Sæbygaard.
Gammel Jul på Sæbygaard er blevet fantastisk modtaget de sidste par år, og det har gjort, at de har anstrengt sig ekstra for at komme med nye tiltag igen i år. Der er også noget for børnene.
Gammel Jul på Sæbygaard henvender sig især meget til de mindste, da de igen i år har vækning af Julemanden, som finder sted begge dage kl. 10:30 i Riddersalen. I år har de ikke som tidligere et teaterstykke, men en tryllekunstner og ballonmand, som underholder i Riddersalen, og vil gå rundt på Sæbygaard med sine balloner og lave fabeldyr og mange andre ting.
Ved åbningen lørdag er Musikkorps Sæby’s Julemandsorkester med til at spille julemusik, inden åbningstalen holdes ved formanden for fonden, ”Den selvejende institution Sæbygaard”, Erik Sørensen.
Både lørdag og søndag får de måske besøg af Stygge Krumpen og hans Frille for inspektion af Sæbygaard. Endvidere vil Elisabeth Bille og Holger Pachs gå rundt for at se, om fonden forvalter deres bolig godt nok, da de ejede den fra 1682 indtil 1723.
Hvis man er rigtig heldige, vil der dukke en Lirekassemand op i slotsgården, og som sædvanlig er Julemanden også et eller andet sted på Sæbygaard, efter han er blevet vækket kl. 10:30.
Der er noget for enhver smag, da alle herregårdens arealer er inddraget til udstillere eller events. Fonden ønsker at bevare kvaliteten af udstillerne i en høj standard og det synes de også er lykkedes i 2012.
Det er vigtigt, at de besøgende har noget godt at gå efter, at det er alsidigt, og at man bagefter har haft en god oplevelse.
Der er udstillere med brugskunst, kunsthåndværk, gran, blomster, nisser, kulinariske oplevelser, kryddersnapse, vin m.m., og der er endvidere mulighed for, at få tilfredsstillet den søde tand, da der sælges æbleskiver, gløgg, kaffe, the og kage, og skulle tørsten komme, kan der købes øl og vand.
Til børnene er der mulighed for at klippe julepynt i tårnværelset, og sætte dette på juletræet i Riddersalen. Der vil også være julemusik og sang ved Ester Larsen og Reinhardt Frahm i Riddersalen.
Så kom og nyd den unikke stemning – men sæt god tid af – for der er masser at opleve. Det er virkelig en weekend fyldt med fornøjelser for hele familien. Det sørger omgivelserne, udstillerne, kunstnerne og alle de frivillige for og ikke mindst gæsterne.
Absolut Nordjyllands hyggeligste julemarked.
For yderligere information og program med tider, se: www.julpaasaebygaard.dk
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Gammel Jul på Sæbygaard i weekenden' til en bekendt