Kendt springrytter gæstede Sæby Rideklub

Kendt springrytter gæstede Sæby Rideklub

9. november 2012 - kl. 12:22 - af

For nylig fik Sæby Rideklub renoveret bunden i ride huset samt lagt nyt top lag på. Dette skete i samarbejde med Alan Neergaard, som netop havde lavet baner til det årlige JBK Horse Show i Odense.

Dermed var sikkerheden i top, da den internationalt kendte springrytter, Thomas Sandgaard, gæstede Sæby Rideklub for at afholde springkursus i den forgangne weekend.

Flere af klubbens egne ryttere deltog i kurset, ligesom der var deltagelse fra flere andre klubber. Kurset tiltrak desuden en del publikummer til tribunen, og klubbens støtteforening diskede op med adskillige lækkerier begge dage.

37-årige Thomas Sandgaard blev nr. 1 ved DM for seniorer i 2011. Desværre måtte han melde fra i 2012 pga. en halt hest. Tidligere i år deltog han dog med springlandsholdet i FEI Nations Cup i Bernsdorffsparken, hvor Danmark blev nr. 2.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Kendt springrytter gæstede Sæby Rideklub' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER