200 Kirsebærtræer plantet i Voerså

200 Kirsebærtræer plantet i Voerså

4. november 2012 - kl. 11:47 - af

Trailere, trillebøre, trækvogne og større bagagerum i biler, blev i weekenden brugt til at transportere kirsebærtræer hjem i haverne i Voerså. De mange kirsebærtræer, der er af arten Skygge Morel, blev plantet over hele byen i private haver.

Det var Voerså Byudviklings ”Projekt Kirsebær”, der foreløbig nåede en milepæl. For tre år siden kom der på foreningens generalforsamling et forslag om igen at plante kirsebærtræer i byen, som der var i det forrige århundrede og helt op til omkring slutningen af 1970-erne. Idéen er så, at borgere med kirsebærtræer i haverne avler kirsebær, og på Voerså Byudviklings store grund ved åen, hvor Voerså Kro engang lå, afholdes hvert år en kirsebærfestival. Hvad det senere kan føre til, vil tiden vise, men foreløbig tages der et skridt ad gangen.

I starten var det meningen, at borgerne skulle bestille disse træer og betale omkring kr. 200 – pr. træ, men foreningen søgte Fiskeriets LAG Fond, og her var man villig til at skyde kr. 50.000 – i projektet. Hermed blev træerne gratis for den enkelte borger, og nu glæder alle sig til at se, hvad det kan føre til.

I samarbejde med planteskolen i Dybvad blev træerne leveret på Knud Søhanes arealer på Østkystvejen. Spejderne havde sørget for bål at varme sig ved og varm kaffe til fri afbenyttelse, alt imens der blev ventet på udleveringen.

Hvert enkelt træ er nummereret, og foreningens mening med det er at følge træerne i deres første leveår. Alle træerne er omkring 2½ meter høje, og allerede ved udleveringen på spejderpladsen blev der diskuteret ivrigt om hvem, der mon nu kunne avle flest kirsebær.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af '200 Kirsebærtræer plantet i Voerså' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER