Nyt tiltag i Præstbro Jagtforening…

Nyt tiltag i Præstbro Jagtforening…

23. september 2012 - kl. 0:45 - af

Fra 25. september nøjes medlemmerne i foreningen ikke længere med at gå på jagt og deltage i diverse riffel- og lerdueskydninger. Jagtforeningen starter et helt nyt tiltag op – salonskydning – for foreningens medlemmer med hele familien.
Tirsdag 25. september, der er første skyde- og hyggeaften, lægges der blødt ud i Skyttehuset, Rusen 8, Aså. Her vil der være mulighed for at låne skytteforeningens våben som riffel, pistol og revolver.
Samtidig er der også mulighed for jagtrelevant træning med egne jagtsalonrifler.
Præstbro Jagtforening opfordrer til at møde op til en hyggeaften med skydetræning, kigge en jagtfilm på DVD, et par kopper kaffe og masser af jagtsnak.

Efterfølgende er der mødeaftener samme tid og sted på tirsdagene 23. oktober, 20. november, 11. december, 15. januar og 26. februar.

Præstbro Jagtforening har fået en hjemmeside, som er under udarbejdelse. Her vil man kunne følge med i foreningens aktiviteter på www.praestbrojagtforening.dk

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Nyt tiltag i Præstbro Jagtforening...' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER