Ordet er frit: Palmestranden vs. Sæby Strand

Ordet er frit: Palmestranden vs. Sæby Strand

20. september 2012 - kl. 0:50 - af

SaebyAvis.dk har modtaget nedenstående indlæg til “Ordet er frit”.

Når man læser i nyheds-spalterne, at Palmestranden i Frederikshavn, er stranden, der skal lokke turister til Frederikshavn kommune, kan det gibbe i os, der til daglig ser et langsomt forfald på Sæby Nordstrand, som skriger på pleje og vedligeholdelse..

Man kan opleve en herlig og smuk tur ned langs “Fiskerstien” v. åen. Som bliver passet og plejet, af kreative og meget dygtige piger…For til gengæld at få den modsatte oplevelse, hvis man fortsætter ud til vores dejlige strand.

Ja, dejlig er den jo stadig…blot er det beskæmmende at se den, langsomt blive “opslugt” af marehalm og hyben.

De fleste har jo nok prøvet at strejfe marehalm med et bart ben, eller tæer…og hyben er fyldt med torne, der er uforenelige med bare sommer-kroppe.

Det smukke i både marehalm og hyben, forsvinder, når det smukke lige snart har overtaget vores dejlige hvide strand.

Noget andet, er at man lader sandet og marehalmen, lægge sig ovenpå gammel asfalt. Asfalt der for mange år siden, blev lagt på skrænterne, for at holde dem på plads.

Det er ikke lovligt at gemme asfalt under en belægning, som hér..

Hvad vil man gøre ved det..?

At der magler penge til vedligeholdelse i kommunekassen, kan til dels forståes, men at det lige er især Sæby Strand, der skal spares “væk”….og Palmestranden i Frederikshavn der forherliges, er vist noget af en skæv-vridning…i forhold til, at det hele ligger i samme kommune..!

Kan vi som borgere, få en seriøs og brugbar forklaring på skævvridningen, af de ansvarlige politikere..?

Venligst
Lene Bach (Blomsten)
LISTE H

12 kommentarer til “Ordet er frit: Palmestranden vs. Sæby Strand” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

12 kommentarer til “Ordet er frit: Palmestranden vs. Sæby Strand”

 • Som skrevet mange gange før,,alt vedligeholdelse af de grønne områder og her under vores strand,,er ikke en del af budgettet, og hvorfor så ikke det, det må bunde ud i at de kære politikere kun er interesseret i at holde deres del af kommunen og lade de 2 andre dele forfalde fordi det kan de jo ikke se i dagligdagen, og dermed ikke forsøge at få turister til Frederikshavn ved at bruge os og Skagen som bindeled til deres del af kommunen. Og må nok sige jeg tror ikke det bliver meget bedre fremover, før vi får nogle politikerer der vil værne om vores del af kommunen, men så er det nok for sent at redde det skønne som vi har HAFT her i Sæby. Man må jo ikke nævne navne direkte men man kunne godt undvære både Søren V og Brian, da de jo ikke ligefrem er dem der gør at vores by bliver forskyndet, der i mod skulle vi have flere af Ole Rørbæks slags i byrådet, der bliver da arbejdet på at bevarer vores by som i gamle dage og ikke ødelægges af de resterende politikere.

 • Helt enig, det er sørgeligt at se hvad der er sket med stranden gennem årene.
  Er lige flyttet tilbage til Sæby efter at have boet i Aalborg 26 år.

 • Richard Andersen

  Helt enig i at Ole Rørbæk er den bedste mand i byrådet for Sæby!,og vi skal værne om vores natur!!

 • Der mangler stadig svar fra de ansvarlige politikere på…

  1) Hvorvidt man har fjernet og deponeret asfalten, der lå, (måske stadig ligger) under den altslugende marehalm..(?)

  2) Og et brugbart svar på, hvorfor man i år har prioriteret al mandskab til at pleje Palmestranden…men ingen på Sæby Strand…(?)

  3) Et svar på, hvorfor man hiver alt af værdi til Frederikshavn, for så til gengæld at lade oplandet langsomt sygne hen…vil også være på sin plads..

  Hvilken ansvarlig politiker, tør svare på dette..?

  Lene Bach (Blomsten)
  Chr. Pedersensvej 39
  9300 Sæby

  “LISTE H”

 • Kære Blomst
  Der er visse ting man bør sætte sig ind i før man begynder at brokke sig. Den kære asfalt på Nordstranden er en speciel stærk asfalt der i sin tid under den daværende Sæby kommune, blev udlagt efter at man et par gange havde oplevet at det meste at stranden var skyllet væk. Men efter asfalten kom på, har der ikke været sket større skader på Nordstranden.
  Når det så er sagt, vil jeg give dig ret i at der godt kunne fjernes noget af sandet på Strandpromenaden dernede, så der var lidt mere fremkommeligt

 • At de ansvarlige politikere ignorerer vigtige spørgsmål fra borgere, er ikke just tegn på demokrati.
  Det virker næsmest, som om byerne omkring Frederikshavn, er ikke-eksisterende..

  Der mangler stadig en konkretisering omkring asfalten UNDER det altoverskyggende marehalm…samt et tydeligt svar på, hvorfor man har valgt at prioritere palmestranden, fremfor den samlede kommune’s strande..

  Der er jo ingen pasning af bl,a Sæby Strand, men tydeligvis flere til at passe palmestranden..! Hvorfor..?

  Læser vore lokale politikere ikke Sæby Avis..? Er vi virkelig nødt til at gå den direkte vej, og aflevere spørgsmålene på bordet hos de ansvarlige..?

  Selvom Sæby åbenbart ikke er med i byrådet’s fremtidsplaner, ligger der rigtig mange stemmer i en ordentlig behandling af byen’s borgere..

 • Som ny i Sæby og boende ved Nordstranden, er det lige netop, nyder jeg dagligt den “vilde” strand og ville under ingen omstændigheder bytte med en Palmeligende strand. Dejligt at bo i en kommune der har stande for os alle, børn, unge og gamle.

 • Peter Jæger Christensen

  Jeg er helt enig i at kunstigt anlagte palmer på stranden ikke hører til på vore breddegrader. Jeg er ikke helt sikker på om marhalm gør det, eller om det oprindelig er plantet for at forhindre sandflugt. Men det er efter min mening mere naturligt og bringer stranden i en vis grad tilbage til fordums tid fra før strandpromenadens tilblivelse, og da kom der også mange turister.

  Jeg savner derimod manglende lys på “strandpromenaden”, har ikke virket i årevis, Og hvorfor må der cykles der? Er det ikke en promenade?

 • Det er jo ikke et spørgsmål om at den skal blive som palmestranden, men et krav om at der bliver rydtet op og renset ud så alle kan være der uden at komme til skade. Og pæn er den jo ikke. Og foran søbadet ligner det jo også noget der er løgn.

 • Allan Albech Pedersen

  Jeg er helt enig i Peter Jæger Christensens betragtninger. Lad dog for pokker frederikshavnerne beholde deres kunstige og friserede palmestrand og lad så den helt naturlige marhalm og ditto strand folde sig ud i Sæby.
  Det eneste jeg godt kunne bruge lidt mindre af på både strand og promenade er hundelortene.

 • Mette Gregersen

  … Allan .. du glemte : og cyklister 🙂

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ordet er frit: Palmestranden vs. Sæby Strand' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER