
Hestedag i Skæve Rideklub på lørdag
5. september 2012 - kl. 12:00 - af Henrik Christensen
Skæve Rideklub afholder Hestedag lørdag den 8. september fra kl. 10.00 til ca. kl. 15.00.
Klubben hedder også Skær og er en lille hyggelig klub, beliggende få km fra Dybvad på Skævevej.
Formålet med klubben er at skabe en interessebetonet virksomhed og kammeratligt samvær omkring ridning. Målet søges nået gennem rideundervisning, afholdelse af og deltagelse i ridestævner, samt rideture i naturen. Desuden søges opnåelse i større kendskab til hestens røgt og pleje.
Ved arrangementet lørdag vises en lang række af opvisninger. Der er blandt andet mulighed for at stifte bekendtskab med Friesergruppen, Black Power.
Derudover vil man kunne se opvisning med Fjordheste, Pintoheste, Nordjyllands ældste stævnepony, Hannibal og blindeførerponyen, Gigant.
Skæve Rideklubs egen voltigeringshold laver opvisning kl. 12.30. Der vil der være mulighed for at få en ponytræktur eller handle i forskellige boder.
Programmet kan ses på www.123hjemmeside.dk/skaeve-rideklub.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Hestedag i Skæve Rideklub på lørdag' til en bekendt