
Sæbygaard Gruppen åbner Spejderhuset for gruppeuge
3. september 2012 - kl. 0:25 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Hver år kan spejderne fra Sæbygaard gruppen, samt andre interesserede komme til spejdermøde flere gange i samme uge.
I år er det i uge 36 at Spejderhuset har åbent mandag, tirsdag og onsdag kl. 18.30-20.00.
I gruppeugen mødes gruppens spejdere og ledere på tværs af de normale opdelinger, og der er plads til at klassekammerater og andre kan være med. Det giver plads til nye og større aktiviteter. Sidste år byggede de ældste en karrusel, og de vil også bygge noget stort af de mange rafter, der blev taget med hjem fra årets spejderlejr i Holstebro. Hvad det bliver, har de endnu ikke røbet.
Der vil selvfølgeligt være tændt op på bålpladsen, så der kan lavet noget lækkert over bål, og så vil der være aktiviteter både ude og inde, alt fra sminkning af kunstige sår til knytteaktiviteter.
Interessede voksne er også velkommen. Gruppen har 3-4 ledere i hver gren, og det betyder, at nye ledere får god mulighed for prøve det frivillige ledersarbejde. De eneste krav er en ren børneattest samt lysten til, sammen med andre voksne, at udvikle børn og unge.
Læs mere på gruppens hjemmeside dds-saeby.dk
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.






Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Sæbygaard Gruppen åbner Spejderhuset for gruppeuge' til en bekendt