Spændende weekend for Sæby Golfklub

Spændende weekend for Sæby Golfklub

31. august 2012 - kl. 8:22 - af

Både lørdag og søndag er der spænding til yderste i Sæby Golfklub. Lørdag spiller klubbens bedste herrehold oprykning på Fyn mod Himmerland. Holdet er stort set i stærkeste opstilling anført af klubbens pro Jakob Borregaard, så der bliver bidt negle i klubhuset i Sæby, mens drengene er i kamp.

Lørdag middag når matchen er afgjort, begiver alle spillerne sig hjem mod Sæby, så de kan blive klar til den anden store begivenhed i weekenden, nemlig søndagens sidste runde i klubmesterskaberne. Bliver det til oprykning, er festen udsat til søndag eftermiddag på terrassen i Sæby Golfklub.

I klubmesterskaberne 2012 er der mere spænding hos både damer og herrer, end der har været i mange år. Hos damerne er Janni Jæger i spidsen, hun har et forspring til den forsvarende mester Jonna Kejser på 4 slag, og tredje kvinde i førerbolden er Jette Nymark, hun er yderligere 4 slag efter Janni Jæger, så der bliver kamp til sidste hul søndag morgen fra kl. 08.00.

Lige efter pigerne har indtaget banen, sendes herrerne ud på den fjerde og sidste runde. I  førerbolden er den forsvarende mester Jakob Thiessen, Jakob har kun 2 slag til Claus Munk Andersen og 4 slag til de næste to spillere, Jacob Dahlmoes og Allan Kastrup, så her bliver der også spænding på de sidste 18 huller.

Sæby Golfklub har som noget nyt, liveopdatering på klubbens hjemmeside fra den sidste runde, så det er muligt at følge med, selvom man ikke har mulighed for at følge spillerne på banen.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Spændende weekend for Sæby Golfklub' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER