
FC Midtjylland og de svenske mestre besøger Sæby
20. august 2012 - kl. 0:43 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Ikke siden de glade dage med Euro Cup turnering, har der ikke for alvor været elitehåndboldspillere på besøg i Sæby.
Det bliver der rådet bod på nu, hvor der er lykkedes at få FC Midtjylland og Sävehof fra Sverige til at placere deres træningsophold i Sæby Fritidscenter i de kommende uger. Her skal de intensivere forberedelserne til den nye sæson ved at spille 2 træningskampe, hvor de nye systemer kan blive afprøvet.
Kampene bliver spillet på Nordjyllands Idrætsefterskole Stidsholt, fredag den 24. august og lørdag den 25. august. Der er fri entré til begge kampe.
Selv om de 2 klubber aldrig har spillet mod hinanden forventer begge trænere nogle jævnbyrdige opgør.
Helle Thomsen, som træner FCM, er særdeles godt kendt i hele Nordjylland, idet hun bl.a. har været stamspiller på FFI’s bedste hold i mange år og de seneste år bl.a. været lærer på Stidsholt.
FCM´s hold kandiderer helt sikkert til at spille med om det danske mesterskab i den nye sæson. Truppen tæller mange landsholdsaktuelle spillere som, Louise Svalast og Spillerberg, Maibritt Kviesgaard, Line Jørgensen, Trine Troelsen og Lærke Møller, også på Sävehofs hold er der flere spændende landsprofiler med på opholdet i Sæby.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'FC Midtjylland og de svenske mestre besøger Sæby' til en bekendt