Præsidieskifte i Sæby Y´s Men´s Club

Præsidieskifte i Sæby Y´s Men´s Club

22. juni 2012 - kl. 12:25 - af

Mandag d. 18. juni var der generalforsamling og skiftedag for ledelsen i Sæby Y´s Men`S Club.

Afgående præsident Georg Thomassen, kunne se tilbage på et meget travl klubår. Et år hvor klubben fejrede 20 års jubilæum og afholdt konference for klubberne i Distrikt Nordjylland. Klubben har også været travlt optaget, som med arrangør, af en stor regionskonference, som blev afholdt i Arena Nord. En konference for alle Y´s Men i Danmark. Her var der godt 1000 deltagere. Georg Thomassen påskønnede det store arbejde klubbens medlemmer havde lagt i de mange opgaver.

Georg Thomassen påpegede også klubmedlemmernes bidrag til det kristne fællesskab og omsorg for hinanden.

Skatmester Kai Casper kunne i sin beretning bevise, at klubben også har været aktiv på andre fronter. Der er i løbet af året blevet uddelt 45.000,00 kr. til forskellige ungdomsprojekter og humanitære formål. Penge der er tjent ved dyrkning af porrer, cykelløb, salg af julekalendere og meget andet.

Aktivitets udvalgets formand, Willy Farsinsen, kunne fortælle at årets cykelløb i maj måned indbragte over 23.000,00 kr. til de fremmødte ungdomskorps. Et rigtig godt arrangement, hvor hvert korps får det beløb med hjem, som de har kørt ind.

Klubbens nye præsident for klubåret 2012 – 2013, Jytte Thomsen, takkede i sin tiltrædelsestale Georg Thomassen for hans rolige og uselviske måde, at lede klubben igennem de mange begivenheder.

Jytte Thomsen motto er: vis ansvar, respekt og omsorg.

Ansvar:
At alle tager deres del af arbejdet, hvor man nu magter det.

Respekt:
At man accepterer, at alle ikke magter det samme, og at man har tillid til alle yder noget til klubbens indre og ydre liv.

Omsorg:
At man har øje for, at alle trives i klubben.

Det nye Præsidium er:

Præsident: Jytte Thomsen

Vice præsident: Arne Jakobsen

Skatmester: Margot Sanden Olesen

Sekretær: Lisbeth Hedegaard

Past præsident: Georg Thomassen

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Præsidieskifte i Sæby Y´s Men´s Club' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER