
Gammel Sæbydreng vinder Skråens ”Band battle 2012”
15. maj 2012 - kl. 9:43 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Lørdag d. 12/5-12, var der stor finale på Skråen i Nordkraft i Aalborg. Det var den nordjyske band konkurrence ”Band Battle”, der en gang om året kårer årets nordjyske navn.
Der var lagt op til en fantastisk aften, med hele 3 singer-song writere og 6 bands i finalen, der skulle dyste om at vinde prisen på 10.000 kr, samt spillejobs for i alt 50.000 kr.
Vinderen blev jazz-soul-funk trioen T.A.G, der specielt til aftenens show havde forberedt noget særligt. De tre musikere optrådte i syrede kostumer, og fik bl.a. publikum til at synge med på sangene, da forsanger Gregers Løvendahl Mogstad hoppede ned blandt tilskuerne.
”Vi havde ikke regnet med at vinde prisen i år, men vi er meget beærede og ydmyge over, at have løbet af med sejren. Vi ved, at der var tæt kamp med de andre dygtige bands, da dommerne skulle kåre en vinder – så derfor føler vi os ekstra heldige!” udtaler forsanger Gregers L. Mogstad, der er vokset op i Sæby, og bl.a. har en fortid i Sæby big band og popbandet Fraklip (også med rødder i Sæby/Fr.havn).
Bandet LADY der også huser flere sæby-talenter, var ligeledes med i det tætte løb og fik gang i publikum, da de spillede op til fest, med deres festlige funkmusik.
Årets vinderband T.A.G består af:
Gregers L. Mogstad på sang og klaver
Albert Østergaard på kontra og elbas
Tobias Jensen på Trommer
Se mere på www.tag-music.dk eller www.facebook.com/tagmusicdk
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Gammel Sæbydreng vinder Skråens ”Band battle 2012”' til en bekendt