
IF Skjold støtter Kræftens Bekæmpelse
13. april 2012 - kl. 0:31 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
På lørdag spiller Skjolds Jyllandsserie sæsonens første hjemmekamp mod Herning Fremad. Hjemmekampen er således også startskuddet til et samarbejde hvor SKJOLD støtter op om Kræftens Bekæmpelse.
Asger Mortensen, Formand i SKJOLD siger: “Jeg tror det er vigtigt at vi som ganske stor klub påtager os samfundsopgaver ud over fodboldaktiviteterne”.
Vi vil med vores vores samarbejde med Kræftens Bekæmpelse gøre hvad vi kan for at oplyse om den gode sag, det er at støtte kræft forskning og oplysning. Ved at vi sætter det på dagsorden i fodboldklubben håber jeg at vi kan være med til at nedbryde den angst vi kan have, når vi skal tale med kræftsyge vi kender. Jo mere vi taler om det og øger kendskabet til sygdommen, jo bedre tror jeg vi kan støtte dem vi kender, der er ramt af en kræftsygdom. Og jeg tror vi alle har nogen tæt på der har haft kræft. Det er noget der berører os alle.
Der er som sådan ingen økonomi indvolveret i samarbejdet. Vi har i SKJOLD nok at bruge vores midler til og det samme har Kræftens Bekæmpelse. Men nogen gange skal man kigge ud over sin egen næsetip og erkende at man ikke er rig, før man kan dele med andre. Det gør vi så på lørdag hvor SKJOLD donerer hele entreindtægten fra Jyllandsseriekampen mod Herning Fremad til Kræftens Bekæmpelse. Kræftens Bekæmpelse vil være til stede på lørdag, hvor man også kan få en snak om foreningens aktiviteter og de tegner meget gerne medlemsskaber. Så der er flere gode grunde til gå til fodbold på Sparekassen Vendsyssel Arena på lørdag kl. 16.00 slutter Asger Mortensen
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'IF Skjold støtter Kræftens Bekæmpelse ' til en bekendt