
Aflyst titelkamp giver plads for 2 andre titelkampe
20. marts 2012 - kl. 13:28 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Det er gået fra skidt til værre for WBA / WBC / WBO Kvinde Welterweight Champion Cecilia Brækhus, der nu er tvunget til at trække sig fra “årets kvindekamp i boksning” mod den franske, hårdtslående Anne Sophie Mathis. Cecilia Brækhus blev opereret i Berlin forleden. “Dette er den største skuffelse i min karriere,” udtaler Cecilia Brækhus fra hospitalssengen.
The show must go on …
Nordic Fight Night lørdag den 21. april i Arena Nord i Frederikshavn bliver gennemført som planlagt. Hovednavnet på plakaten er stadig Patrick Nielsen vs. Gaston Vega, som kæmper om den ledige WBA Intercontinental titel. Derudover vil Reda Zam Zam, Torben Keller og Erik Skoglund også være i aktion mod unavngivne modstandere.
Efter aflysningen af Brækhus-Mathis-kampen er der blevet plads til to nye titelkampe, så kampprogrammet tæller 6 kampe hvoraf de 3 af kampene er internationale titelkampe.
Ny på kampsedlen er norske Andreas Evensen (15-2-1, 6 KOS), som skal bokse mod den tidligere verdensmester og titel-udfordrer Tomas Villa, Mexico (23-8 – 4, 14 KOS). Evensen og Villa skal kæmpe om WBA International Fjervægt titlen.
Ny på kampsedlen ved Nordic Fight Night i Arena Nord er desuden den europæiske Super-mellemvægt Champion og OL-guldvinder James DeGale, England (11-1, 8 KOS) som skal forsvare sin titel mod CristianSanavia, Italien (45-5-1, 13 KOS) “DeGale vs Sanavia bliver en spændende kamp om den europæiske krone,” udtaler promotor Nisse Sauerland. “Det er en fantastisk tilføjelse på kampsedlen til Nordic Fight Night. Vi er glade for at bringe det bedste af europæisk boksning til Frederikshavn. ”
”Vi er naturligvis kede af at Cecilia Brækhus ikke skal i ringen den 21. april. Vi er til gengæld meget glade for at kunne erstatte denne ene titelkamp med hele to vigtige internationale titelkampe. Det betyder at der bliver bokset om tre internationale titler ved Nordic Fight Night” udtaler en begejstret Per Malmberg, direktør i Arena Nord.
Billetter til Nordic Fight Night, lørdag den 21. april i Arena Nord kan købes på www.arenanord.dk
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Aflyst titelkamp giver plads for 2 andre titelkampe ' til en bekendt