
Tyveri: Solsbækvej er et meget udsat sted for tiden
5. marts 2012 - kl. 15:24 - af Henrik Christensen
I den forgangne uge har vi flere gange skrevet om indbrud eller forsøg på samme på Solsbækvej, og weekenden er ingen undtagelse.
Mellem fredag og lørdag er der fjernet en Brenderup trailer med hvid overdækning. Traileren har nr. OS 9842.
Forsøg på indbrud. En kælderdør er i løbet af fredag forsøgt opbrudt, men man er ikke kommet ind.
I tidsrummet fredag kl. 16 til kl. 22 er et køkkenvindue opbrudt i endnu en villa, og man er kørt derfra med PH lamper og design møbler.
Så bor man på Solsbækvej, er det en god ide, at lukke og låse alle døre og vinduer, og holde øje med ukendte personer med mistænkelig adfærd, som kører rundt på Solsbækvej. Er din nabo bortrejst eller på arbejde, så vær ekstra opmærksom på deres hus, og måske er det en god ide at trække gardinerne for, så tyvene ikke bliver fristet af div. indbo.
Har man set eller hørt noget om ovenstående indbrud, kan man kontakte Frederikshavn Politi på tlf. 1 1 4
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Tyveri: Solsbækvej er et meget udsat sted for tiden' til en bekendt