Den nye borgmesterkandidat vælges først til marts

Den nye borgmesterkandidat vælges først til marts

19. februar 2012 - kl. 0:31 - af

SaebyAvis har modtaget nedenstående indlæg fra bestyrelsesmedlem Peder Kristiansen, Socialdemokraterne i Skagen.

Kære Socialdemokrater i Frederikshavn kommune
Den 19. november 2013 skal vi have kommunalvalg i Danmark, og som I har kunnet læse i den lokale dagspresse har Erik Sørensen meddelt at han ikke genopstiller som borgmesterkandidat for Socialdemokratiet. Derfor står vi nu overfor at skulle vælge ny borgmesterkandidat.

Mandag den 16. januar blev der afholdt ekstraordinært repræsentantskabsmøde i Kreds Frederikshavn, hvor det blev besluttet at valg af borgmesterkandidat skal ske ved urafstemning blandt kredsens medlemmer, dvs. medlemmerne af partiforeningerne i Skagen, Frederikshavn og Sæby. Det er således op til jer medlemmer at beslutte, hvem der skal stå i spidsen for Socialdemokratiet og være vores borgmesterkandidat ved kommunalvalget i 2013.

I dag ankom det fælles fagblad FAGET så i min postkasse, og stor er min forundring over at jeg i dette blad kunne læse at Socialdemokratiets borgmesterkandidat hedder Birthe Marie Pilgaard … ikke et ord om den forestående urafstemning, ikke et ord om at der rent faktisk er flere kandidater …

På nuværende tidspunkt er der 2 personer som officielt har meldt deres kandidatur, nemlig byrådsmedlem Birgit S. Hansen fra Sæby partiforening og byrådsmedlem Birthe Marie Pilgaard fra Frederikshavn partiforening.

Lørdag den 24. marts 2012 afholdes der ordinært repræsentantskabsmøde i Kreds Frederikshavn, hvor den endelige liste over borgmesterkandidater offentliggøres – se indkaldelsen på http://s-dialog.dk/default.aspx?site=Frederikshavnkredsen

I tiden indtil den 10. marts kan medlemmer af partiforeningerne i Frederikshavn, Sæby og Skagen komme med forslag til kandidater, efter den 24. marts skal de samme medlemmer så vælge hvem af de opstillede kandidater man ønsker som den fælles borgmesterkandidat.

Så kære Socialdemokrater – gør jeres indflydelse gældende – det er jer der bestemmer hvem der skal være Socialdemokratiets borgmesterkandidat ved kommunalvalget i 2013.

Med håb om en god og oplysende valgkamp – må den bedste kandidat vinde!

Med venlig hilsen

Peder Kristiansen
Medlem af bestyrelsen
Socialdemokraterne i Skagen

8 kommentarer til “Den nye borgmesterkandidat vælges først til marts” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

8 kommentarer til “Den nye borgmesterkandidat vælges først til marts”

 • Morten Christiansen

  Det kan undre mig at Peder Kristiansen som medlem af bestyrelsen for Socialdemokraterne i Skagen ikke ved hvad den bestyrelse han selv sidder i laver, og for den sags skyld bruger medlemmernes penge til.

  Faget er et gamle sammenarbejde imellem Faglige organisationer i Frederikshavn og den Socialdemokratiske vælgerforening i Frederikshavn.

  Så Peder du og dine har ikke ret til spalteplads her, i er ikke en del af Faget.
  For mig lugter det her af den lille dreng der har fået taget sukket fra sig, og ikke kan promovere sin kandidat i et lokalt arbejderblad.

  Morten.

 • Peder Kristiansen

  Hej Morten

  Mht. hvad vi i bestyrelsen i Skagen laver og bruger medlemmernes penge til så synes jeg nu at jeg har et ret godt billede af det. Det sidste vi har brugt penge på var et medlemsmøde den 7. februar, hvor vi havde inviteret både Birgit Hansen og Birthe Marie Pilgaard til at komme og præsentere sig og deres politiske mærkesager for vores medlemmer, vi synes vores medlemmer fortjener at høre begge kandidater inden de skal træffe deres valg – men det kan der selvfølgelig være forskellige holdninger til.

  Mht. FAGET så er jeg nu blevet belært om at de 2 sider i FAGET er Frederikshavn PARTIFORENINGS indlæg, det kunne jeg ikke læse nogetsteds … der står godt nok både ‘Frederikshavn’ og ‘Frederikshavn Kommune’, men jeg kan faktisk ikke finde ordet ‘Partiforening’ nogen steder … jeg synes det havde klædt Danni Munk at gøre det lidt tydeligere på hvis vegne han udtaler sig – men jeg selvfølgelig ha’ overset ordet Partiforening og så beklager jeg.

  Hvis jeg lyder lidt skuffet så er det måske fordi at jeg finder det lidt mærkeligt at jeg den 16. januar kan sidde sammen med Danni Munk og den øvrige bestyrelse i Frederikshavn Partiforening til Kredsens ekstraordinære repræsentantskabsmøde og aftale, at vi nu skal ud og involvere medlemmerne i kredsen i valget af borgmesterkandidat, og dagen efter lægger man så denne artikel ind til FAGET … Hvis man ikke ønsker at afvente medlemmernes forslag til kandidater hvorfor sagde man det så ikke den 16. januar ?

  Personligt har jeg tænkt mig at afvente medlemmernes indstillinger som vi kender den 10. marts og som offentliggøres den 24. marts ifm Kredsens ordinære repræsentantskabsmøde, og derefter lover jeg dig at jeg vil arbejde for at medlemmerne får lov at høre alle kandidaterne så de kan træffe deres eget valg – det tror jeg faktisk at de er fuldt ud i stand til, uanset hvad der står i diverse fagblade.

  med venlig hilsen
  Peder Kristiansen

 • Karl Henrik Hansen

  Ja se nu er vi så der igen. Der er 3 partiforeninger i Frederikshavn kommune men samarbejdet kan desværre ikke køre. Der er nogen der må og andre der ikke må. Finde fælles fodslag kan ikke lade sig gøre. Vi står over for et vigtig og stort valg nu hvor vi skal have ny borgmesterkandidat og så kan det sku ikke passe de ikke skal holdes op mod hinanden og give lige oplysninger. Den kandidat der vinder skal jo repræsentere hele kommunen og ikke kun en lille del. Syntes godt nok der er gået gummistøvle i det hele. Sorry men tror nok jeg vil til at overveje mit kontingent.

 • Peder Kristiansen

  Hej Karl Henrik

  Jeg forstår dig godt og jeg beklager også at vi nu står i denne situation, men som du også giver udtryk for så står vi overfor et vigtigt og stort valg, og selvom de enkelte partiforeninger selvfølgelig har ret til at anbefale en bestemt kandidat så havde jeg dog en – måske naiv – forhåbning om at man ville give medlemmerne en ordentlig præsentation af de opstillede kandidater således at medlemmerne kunne vurdere disse og vælge ud fra hvem man mener bedst repræsenterer ens interesser og holdninger, derfor artiklen. Så jeg håber at du vil overveje at blive og bruge din stemme på den kandidat du mener skal være vores borgmesterkandidat i 2013.

  med venlig hilsen
  Peder Kristiansen

 • Morten Christiansen

  Hej Peder.

  Som jeg tidligere har nævnt er Faget et tværfagligt sammenarbejde imellem FOA, 3F, Metal Vendsyssel, LO og Socialdemokraterne i Frederikshavn siden 1996, vi bruger det som vores medlemsblad til at informere vores medlemmer om hvad der rør sig, hvad vi går og pusler med i Frederikshavns partiforening, ligeså vel som i sikkert når ud til jeres medlemmer via et medlemsblad eller internettet.

  Jeg har svært ved at se din skuffelse, vi har brugt vores medlemsblad til at fortælle vores medlemmer hvem bestyrelsen anbefaler at stemme på, som kommende Borgmesterkandidat for Socialdemokraterne i Frederikshavns kommune, længer er den ikke, det skal ikke forhindre andre i Frederikshavn partiforening at stille op til urafstemningen d. 10 marts, vi er jo i en demokratisk proces hvor alle skal have mulighed for at prøve deres kandidatur af hvad enten det er Skagen, Sæby eller Frederikshavn.

  Jeg forstår så udemærkede godt Karl Henrik Hansens frustration over hvad der nu blæses op, men omvendt kan det jo heller ikke stå usagt hen, fordi det vil give et total forkert billede af hvad der er op og ned i denne sag. Det er jo beklageligt at det er kommet så langt, fordi det kunne være afklaret ved en enkelt telefonopringning til Danni Andersen eller Stig Lundbo som er formand for Kredsfællesledelsen.

  MVH
  Morten

 • Peder Kristiansen

  Morten – du ved godt at FAGET udsendes til alle medlemmer af de nævnte organisationer ikk ? … ikke kun til jeres medlemmer. Hvilke informationer I vælger at give til jeres medlemmer i en direkte information er helt op til jer, men når I skriver til en så bred skare, heriblandt også medlemmer af vores partiforening, så synes jeg godt at man kan stille krav om en nuanceret dækning af sagen.

  mvh
  Peder

 • Morten Christiansen

  Hej Peder.

  Sad faktisk kun og ventede på dette svar, jo det er jeg så udemærkede klar over men det ændre ikke på at det er vores medlemmer, og bladet når absolut ikke ud til færre, da faglige organisationer har fusioneret på kryds tværs de seneste år, selv i Hjørring/Hirtshals området får Metaller bladet.

  Omvendt kan man jo sige, i forbindelses med dannelsen af Fælleskredsledelsen fik i tilbuddet om at være med, i takkede nej sammen med Sæby.

  MVH.
  Morten.

 • Søren Christensen

  Er det ikke rimelig ligegyldigt hvem der stiller op?
  Det vigtigste er da, at Erik Sørensen langt om længe har besluttet sig for IKKE at genopstille…………….

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Den nye borgmesterkandidat vælges først til marts' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER