Standerhejsning i kulde og høj sol

Standerhejsning i kulde og høj sol

6. februar 2012 - kl. 0:40 - af

28 håbefulde unge kvinder og mænd var mødt op til den første udendørs træning i fodbold på Voerså Stadion, da der var standerhejsning.

Formand Ole Kristensen var forhindret i at møde frem, og i hans sted var det klubbens ældste seniorspiller, Johan Berg Jensen, der bød velkommen.

– Kulden bider lidt, men jeg er glad for, det ikke blæser, for så kunne det have været meget værre.

– Fremmødet er flot, og forhåbentlig møder dem der mangler i dag op snarligt. Når træningen er færdig, tager vi et bad, og så er der klarsuppe med boller i klubhuset, og så er der kun tilbage at sige velkommen alle sammen, sagde alderspræsidenten.

Træner for herreseniorerne, Morten Sørensen, har to hold, der spiller i JBUs serie 4 og 5. Holdleder er Allan Berg Andreasen.

Dameseniorerne trænes af Mark Molbjerg.

To jubilæer

For 56 årige Johan Berg Jensen var det en særlig dag. Han kunne fejre 40 års jubilæum som seniorspiller i Voerså IF, da det var 40. gang, han mødte op til standerhejsning i klubben. Han er klubbens ældste aktive spiller og klarer sig mere end hæderligt på serie 5 holdet.

En anden jubilar var 41 årige Søren Olesen, der var med for 25. gang som seniorspiller.

De to jubilarer fik dog ikke nogen erkendtlighed fra klubben ud over ømme ben, sved på panden, et varmt bad og en god gang suppe at gå hjem på.

Foreløbig træner herreseniorerne hver lørdag 13.00 samt tirsdage og torsdag 19.00.

Klubben har netop fået nyt lysanlæg, og det indvies tirsdag 7. februar.

Tekst og fotos Cille Strøm

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Standerhejsning i kulde og høj sol' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER