Brand, hærværk og indbrud på døgnrapporten

Brand, hærværk og indbrud på døgnrapporten

5. januar 2012 - kl. 14:24 - af

Nytårsaften bragte en del hærværk på vinduesfacader og døre i Sæby. Flere forretningsdrivende kan fortælle om vinduer, døre og håndtag, som var indsmurt i skosværte og margarine, og Post Danmark fik en postkasse på Skævevej i Brønden ødelagt af fyrværkeri.

Onsdag var der brand i en garage på Enghusvej. Her er det sandsynligvis en kortslutning i en fryser, der har startet det hele.

Kl. 17.30, ligeledes onsdag, blev der meldt om brand på Dybvad Skole på Ildskovvej i Dybvad. Det var dog ikke brand, men fyrværkeri som blev affyret i skolegården, og udviklede så meget røg og flammer, at en forbipasserende troede, der var brand på Skolen.

Natten til torsdag har der været indbrud i Dybvad Boldklub. Her er en rude knust i en terrassedør, og der er fjernet et Panasonic fladskærms TV.

En 18-årig sæbynit blev rutinemæssigt standset på Gl. Aalborgvej kl. 2.00 i nat. Da der var mistanke om spirituskørsel, fik føreren udtaget en blodprøve.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Brand, hærværk og indbrud på døgnrapporten' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger