Ingen afklaring til Sæbygaard og Nellemanns Have

Ingen afklaring til Sæbygaard og Nellemanns Have

4. november 2011 - kl. 12:59 - af

På mandagens byrådsmøde var både Nellemanns Have og Sæbygaard på dagsordenen. Ikke mindst da Byrådsmedlem Ole Rørbæk stillede spørgsmål hertil i spørgetiden for byrådsmedlemmer. Han ønskede en forklaring på, hvorfor
Nellemanns Have og Sæbygaard Slot skulle overgå til Økonomiudvalgets bord her midt i sparerunden, og uden byrådet var orienteret om dette, hvilket også gjorde det svært at få klarhed over, hvem der skulle stilles spørgsmål til. Var det formanden for teknisk udvalg – eller Borgmester Lars Møller måske?
Lidt forvirrende også selvom Ole Rørbæk godt er klar over, det er en af de konsekvenser, der er af det nyoprettede ejendomscenter i Frederikshavn Kommune, som det i navnet antyder, et center der skal stå for alle kommunens ejendomme. Alligevel kunne man ud af det skriftligt stillede spørgsmål læse den fustration, der ikke kun var at finde hos Ole Rørbæk, men også hos andre Byrådsmedlemmer bl.a. Birgit Hansen, over den uafklarede situation og de mange modstridende udmeldinger i medierne, som bl.a. Nellemanns Have og Sæbygaard Slot står i, hvor de ikke ved, om de overhovedet får en krone i støtte i 2012, nu hvor der skal spares 400.000.
Ligeledes kan det måske undre, at netop disse to turistmagneter og lokale institutioner flyttes til økonomiudvalget, mens Bangsbo, som også skal have andel i de tilbageværende 200.000, stadig høre under Teknisk Forvaltning, hvilket må gøre det vanskeligt at fordele pengene, som nu ligger på to forskellige udvalgs bord. Kulturel slinger kurs, var hvad Ole Rørbæk mente det var under hans fremlæggelse. Borgmester Lars Møller svarede, at det endnu ikke havde været oppe på Økonomiudvalgsmøde, så de respektive institutioner må vente til engang i november med et svar.

Tager man udgangspunkt i tidligere års tilskud, kan man ret hurtigt se, at det tilskud de tre institutioner fik tidligere nemlig 1. mill. kroner tilsammen, nu med få bevægelser er skåret ned til en femtedel, hvilket var det, der bekymrede Ole Rørbæk mest, da SaebyAvis talte med ham dagen efter byrådsmødet. ”Vi kan simpelthen ikke være det bekendt, vi lader masser af frivillige kræfter, som forsøger at tiltrække folk til Nordjylland i stikken på denne måde og uanset hvad andre
Byrådsmedlemmer har lovet i pressen, så er pengene jo ikke til stede, så der reelt kan vedligeholdes i takt med det nødvendige, så jeg synes ærlig talt, vi skylder de respektive parter et svar”, sluttede en tydeligt bekymret Ole Rørbæk.

En kommentar til “Ingen afklaring til Sæbygaard og Nellemanns Have” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

En kommentar til “Ingen afklaring til Sæbygaard og Nellemanns Have”

  • Dette er endnu en god grund til at SÆBY SKAL TILBAGE TIL SÆBY, det beviser jo at de de er skide ligeglad med hvad der sker i vores by, for det ser de ikke til dagligt og at de bevarer deres eget for at kunne gnide sig i hænderne og sige se hvordan vi vedligeholder vores (del) af kommunen.

    Kære politikere som ikke ved hvad det betyder for os her i sæby, lad os få vores egen by tilbage som vi kender den fra tidligere, så vi igen kan være bekendt at sige uden for kommunen at vi kommer fra sæby uden at skulle mumle det fordi vi er flove over vores by.
    Og lad så Frederikshavn være Frederikshavn (men det har i vel ikke råd til) så kan i jo prøve at se hvad det vil sige at være selvstændig.

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ingen afklaring til Sæbygaard og Nellemanns Have ' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER