Ministævne for elever i Sæby Rideklub

Ministævne for elever i Sæby Rideklub

26. oktober 2011 - kl. 5:04 - af

Den sidste søndag i oktober afholder Sæby Rideklub et ministævne for sine elever fra kl. 10.00. Der vil være tre programmer at vælge imellem. Et skridtprogram, et travprogram og et program med galop. Så der er noget for alle, uanset alder og niveau.

Ministævnet vil blive afviklet under helt afslappede forhold. Udover ridehjelm og sikkerhedsvest vil der ikke være særlige krav til rytternes påklædning, ligesom det vil være tilladt med en forælder, en veninde eller måske en underviser på sidelinjen til at hjælpe rytteren igennem programmet.

Når klubbens elever har afsluttet deres program, vil flere af klubbens øvrige medlemmer vise deres kunnen i lidt sværere og mere øvelsesstærke dressurprogrammer. Til allersidst vil der være uddeling af roset til klubbens elever.

Der er lagt op til et rigtigt hyggeligt arrangement, hvor klubben håber at se mange af klubbens medlemmer med forældre, bedsteforældre og skoleveninder. Klubbens støtteforening sørger for, at man kan købe sig en kop kaffe eller andre gode sager under hele arrangementet.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ministævne for elever i Sæby Rideklub' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER