Fejl på hjælpesender i Sæby giver problemer

Fejl på hjælpesender i Sæby giver problemer

6. oktober 2011 - kl. 9:22 - af

Sæby Radio/Tv – Service har d.d. fundet en fejl på Boxer MUX5 (C35 – 586MHz) hjælpesenderen i Sæby. Den er tilgængelig, men kvaliteten på det udsendte signal er markant mindre og det vil betyde periodisk udfald samt pixelleringer på visse programmer.

De berørte programmer er: VH1, DK4, C+First, C+Hits, Star!, TV4 Malmö, TV2 Norge, Cartoon Network, Nickelodeon og ARD. Det gælder KUN de kunder der modtager disse programmer fra hjælpesenderen i Sæby, øvrige master som fra Nibe-Tolne samt Læsø er ikke berørt. Vi har underrettet Teracom som servicerer masterne og de arbejder på sagen, fortæller Michael Svoldgaard fra Sæby Radio/Tv Service.

Der bliver orienteret her på avisen og på http://www.tv-service.dk/nyheder.html når fejlen er rettet. Er du i tvivl er du velkommen til at kontakte os på 98 46 07 10, slutter Michael Svoldgaard.

En kommentar til “Fejl på hjælpesender i Sæby giver problemer” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

En kommentar til “Fejl på hjælpesender i Sæby giver problemer”

  • Michael Svoldgaard - Sæby Radio/TV - Service

    Fejlen er nu konstateret rettet, har man yderligere spørgsmål er man velkommen til at kontakte Sæby Radio/Tv Service på tlf 98 46 07 10

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Fejl på hjælpesender i Sæby giver problemer' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger