
Så er der hjælp til alle med en flad fornemmelse
8. august 2011 - kl. 16:34 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Den Europæiske Fond for Regionaludvikling har støttet Frederikshavn Kommune med opstilling af en elektrisk cykelpumpe ved busterminalen i Sæby, fortæller TV2Nord.
Har du for lidt luft i dine dæk, gælder de sammen regler som for bilen, der skal bruges for meget energi, og lige nu vil Frederikshavn Kommune gerne have flere til at tage cyklen, netop til de korte ture i byen – og her er det så med at finde på nye tiltag, for at lokke nye cyklister ud på vejene.
Finn Rasmussen, projektleder for cykelprojektet i Frederikshavn kommune siger: ”Gode cykelstier, parkeringsmuligheder, sikkerhed og lettilgængelige cykelpumper er det der skal til for at vise, at kommunen gerne vil servicerer cyklisterne bedst mulig”.
Den nye cykelpumpe ved Sæby Busterminal er opsat ved siden af kiosken, hvor mange cyklister passerer til og fra arbejde og fritidsaktiviteter hver dag, og pumpen står til fri afbenyttelse døgnet rundt.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Så er der hjælp til alle med en flad fornemmelse' til en bekendt