
Sæby HK U-12 drenge i pokalfinalen
12. april 2011 - kl. 9:12 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
De talentfulde U-12 drenge fra Sæby HK har efter en flot sæson kvalificeret sig til finalen i pokalturneringen.
Kampen spilles på søndag d. 17. april kl. 12.00 i Sæby Fritidscenter og modstanderen er Hjallerup IF, som drengene har haft nogle drabelige og lige kampe imod i den daglige turnering, så der er lagt op til en god gang håndbold, på et for aldersklassen meget højt niveau.
Så hvis I har lyst til at se noget seværdigt håndbold, er det bare med at møde op i Sæby Fritidscenter på søndag kl. 12.00 og bak op om holdet. Det bliver en kanonkamp, med forhåbentlig masser af tilskuere på lægterne til at støtte drengene.
Det er iøvrigt et hårdt program drengene er ude i, her sidst på sæsonen. Når pokalfinalen er overstået, deltager holdet sammen med de øvrige mange hold i Sæby HK i Rødspætte Cup i påsken, hvor holdet er blandt favoritterne til at tage en lokal sejr hjem.
Efter Rødspætte Cup går turen så til den helt store finale for holdet, når de skal deltage i det uofficielle DM for U-12 i Hvidovre i weekenden d. 6-7-8 Maj, hvor en lang sæson skal afluttes med maner. Her har de 20 bedste hold i Danmark kvalificeret sig til at kæmpe om Danmarksmesterskabet, så det bliver en hård afslutning på en lang sæson med gode oplevelser og resultater. Til Dm er vi ikke favoritter, men målet er at slutte mellem de 10 bedste og på en god dag i Top 5.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Sæby HK U-12 drenge i pokalfinalen ' til en bekendt