![Standerhejsning og Åbningsmatch i Sæby Golfklub Standerhejsning og Åbningsmatch i Sæby Golfklub](https://saebyavis.dk/wp-content/uploads/2011/04/Golf-aabning_600x250.jpg)
Standerhejsning og Åbningsmatch i Sæby Golfklub
9. april 2011 - kl. 9:58 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Endelig kom dagen!!! – Standerhejsning og Åbningsmatch i Sæby Golfklub.
Så blev det endelig søndag den 3. april, hvor glade og forventningsfulde medlemmer myldrede til klubhuset for først at indtage en dejlig morgenmad og derefter officielt at tage vores flotte golfbane i brug for sæsonen 2011.
Klubbens flag strøg til tops med manér – det var vældig festligt både med musik og morgensang. Efterfølgende var der god tid til at finde ud på banen inden gunstart.
Det var tunge og grå skyer, der prægede det meste af dagen – dog havde turneringsudvalget timet det således, at regnen faldt inden standerhejsning og matchstart. Hvilket alle deltagere selvfølgelig var glade for. Og dagen sluttede da også med solskin på terrassen ved klubhuset.
Selvom det var årets første turnering var der mange flotte resultater i både dame- og herrerækker. Der var præmier til de 3 bedste i hver damerække samt til de 4 bedste i hver herrerække. Se resultatet nedenfor.
En vellykket dag for alle de 117 deltagere, En stor tak skal der også lyde til turneringssponsoren Sparekassen Vendsyssel, der sørgede for bl.a. de flotte præmier til vinderne.
Dagens vindere:
Damer Række A
1. Plads Else Marie Sørensen, 31 Point
2. Plads Jonna Kejser, 30 Point
3. Plads Sanne Sørensen, 30 Point
Damer Række B
1. Plads Else Marie Jørgensen, 33 Point
2. Plads Bente Buch Heegaard, 29 Point
3. Plads Kirsten S. Overgaard, 26 Point
Herrer Række A
1. Plads Casper Christensen, 40 Point
2. Plads Thorkil Jørgensen, 38 Point
3. Plads Lars Bisgaard, 38 Point
4. Plads Kurt Sørensen, 38 Point
Herrer Række B
1. Plads Bent Ebbesen, 37 Point
2. Plads Ole Østergaard, 36 Point
3. Plads Tim Jensen, 36 Point
4. Plads Christian Nielsen, 36 Point
Herrer Række C
1. Plads Peter Eskild Nielsen, 44 Point
2. Plads Niels Peter Nielsen, 42 Point
3. Plads Brian Mortensen, 40 Point
4. Plads Erik Jørgensen, 37 Point
Næste turnering finder sted søndag den 17. april 2011 og er sponseret af Bravo Tours.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Standerhejsning og Åbningsmatch i Sæby Golfklub' til en bekendt