
Julestue i Østervrå Genbrug frem til jul
17. november 2010 - kl. 17:02 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Mandag den 22. november slår Østervrå Genbrug for 23. gang dørene op til årets julestue.
Vi har mange fine varer, ting og sager på hylderne igen i år, fortæller Lillian Højen, der bl.a. kan nævne håndarbejde, hjemmebag og juleting, og så har vi selvfølgelig kaffe på kanden.
Østervrå Genbrug støtter Mission Afrika, og vi oplever hele tiden en stor interesse for dette arbejde med de mange ting og tøj, som vi modtager fra folk. Bidrag som de frivillige medarbejdere gør klar til salg i butikken på Hjørringvej 424. Vi har en god omsætning, som går til hjælpearbejde i Afrika, hvor der mange steder arbejdes både på at udbrede evangeliet og humanitært arbejde bl.a. til skoler, uddannelse og vandprojekter, forklarer Lillian Højen.
Brug for støtte
Næste år kan Missionsselskabet fejre 100 års jubilæum, og der er stadig brug for arbejdet blandt afrikanerne. Den støtte, der kan opnås ved at drive genbrugsbutikkerne er meget stor, og derfor er det med stor tak, de frivillige medarbejdere på Missionens vegne modtager ting, der er blevet overflødige i det danske samfund, men som godt kan genbruges.
Vi fortsætter vores julestue helt frem til jul, slutter Lillian Højen.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Julestue i Østervrå Genbrug frem til jul' til en bekendt