Kasserer frifundet for underslæb

Kasserer frifundet for underslæb

16. november 2010 - kl. 13:35 - af

Et kvindeligt bestyrelsesmedlem i en sportsforening i Sæby er ved retten i Hjørring blevet frifundet for underslæb.
Kvindens ægtefælle var formand i foreningen, men var ikke sigtet i sagen. Parret har igennem en årrække kørte foreningens aktiviteter og økonomi, og efter anklagemyndighedens opfattelse havnede kød, øl og vin, som var beregnet til foreningens aktiviteter, i den anklagedes eget køkken. Kvinden nægtede sig skyldig.

Økonomien har i flere år været kaotisk i foreningen, og skiftende kasserere har uden held forsøgt at få styr på indtægter og udgifter og ligeledes at få dokumentation for samme.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Kasserer frifundet for underslæb' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER