Vellykket sponsorcykelløb trods kraftig modvind

Vellykket sponsorcykelløb trods kraftig modvind

4. oktober 2010 - kl. 0:29 - af

Lørdag d. 2. oktober knoklede 39 cyklister fra Springteam Sæby, for at skaffe så mange penge som muligt i foreningens første sponsorcykelløb.
Trods kraftig blæst blev foreningens første sponsorcykelløb en stor succes. De 39 cyklister indkørte i alt 30.837 kr.
Cykelløbet blev afviklet med et børneløb på ½ time, og her var yngste cyklist 5 årige Laura Da Silva. Børneløbet blev efterfulgt af et cykelløb af 1 times varighed for de ældre børn og for voksne. Der skulle bruges mange kræfter for at trodse blæsten, men feltets hurtigste cyklist Allan Sørensen sponseret af Spar Nord fik dog cyklet 26,6 km.
Cyklisterne fik massiv opbakning af tilskuerne, som heppede og støttede cyklisterne, og sikrede en fantastisk stemning og en god dag for både cyklister og tilskuere. Efter cykelløbet blev der nydt kaffe og kage sponseret af Håndværksbageren på Aalborgvej i Sæby.

Der skal lyde en stor tak til dem som støttede cykelrytterne og gjorde det flotte resultat muligt.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Vellykket sponsorcykelløb trods kraftig modvind' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER