Oplevelsestur i mørke med overnatning

Oplevelsestur i mørke med overnatning

28. juli 2010 - kl. 13:33 - af

Det sker fredag den 13. august kl. 16.30 til lørdag kl. 10 ved shelteret i Professorens Plantage i Sæby. Grøn Guide Hanne Lauritsen og Naturvejleder Bo Storm fra Park & Vej arrangerer den spændende tur.

Her fortæller Hanne lidt fra en tilsvarende tur sidste år:

”En dejlig majdag sidste år var vi en del familier, der overnattede i Katsig Bakker. Bøgen var nyudsprunget og solen skinnede fra en skyfri himmel. Rammerne kunne ikke være bedre.
Aftenen bød på hygge, bueskydning, madlavning og en tur ud for at lytte til dyrene, da mørket faldt på. Mange valgte at sove under åben himmel, selv om der var mulighed for både telt og hytte. Det blev en frostklar nat, og i det tidlige morgengry stod vi op for at se solen stå op og lytte til et væld af fuglesang i den smukke forårsmorgen.

Fra turen sidste år i Katsig Bakker

I år har vi valgt at lægge turen i august for at gøre oplevelsen anderledes. Vi har valgt at gøre det i Professorens Plantage syd for Sæby, for her er nemlig et nyt shelter i fire meters højde. Herfra kan vi se ud over vandet og opleve solopgangen. Denne gang skal vi selvfølgelig hygge med lignende aktiviteter, og hvis nogen har lyst til at prøve at sove i hængekøje, så er dette også en mulighed under shelteret.”

Læs mere om arrangementet og tilmeld dig her.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Oplevelsestur i mørke med overnatning ' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger