Resultater fra weekenden i Sæby Golfklub

Resultater fra weekenden i Sæby Golfklub

9. juni 2010 - kl. 9:53 - af

Resultater fra danmarksturnering 5. og 6. juni samt fælles dame- og herredag.
Masser af turneringsgolf i Sæby i denne weekend både lørdag og søndag har der været spillet kampe i danmarksturneringen.

Klubbens damehold i kvalifikationsrækken (tidl. danmarksserien) var i kamp søndag, hvor det blev til en knusende 9-0 sejr over Dronninglund, det var sæsonens tredje sejr i træk, og med sejren er damerne klar til oprykningsspil allerede inden den sidste kamp mod Brønderslev.

Hos herrerne var begge Sæbys hold i aktion både lørdag og søndag. Førsteholdet i 3. division skulle møde Hjarbæk hjemme lørdag. Sæby tabte 9 – 5 på udebane til Hjarbæk i den første kampweekend, men i de trygge rammer på hjemmebanen i Sæby er holdet ikke til at slå. Klubmesteren fra 2009, Jakob Thiessen, var med igen efter hans slemme rygskade, og så gjorde det ikke så meget, at der var afbud fra holdkaptajnen Allan Kastrup til lørdagens kamp. Hjarbæk blev sendt hjem med et nederlag på 10 – 4.
Søndag var holdet tilbage i stærkeste opstilling, Allan Kastrup var tilbage ved roret, og så var Morsø ingen modstander. Kampen blev vundet, denne gang blev sejre på hele 13 – 1.

Nedrykningsspøgelset er sendt på sommerferie Mors, og der er kun en yderst teoretisk risiko for, at det vender tilbage i august, når de sidste kampe spilles hjemme mod Himmerland og ude mod Morsø.

Kvalifikationsrækken for herrer var også i kamp lørdag og søndag, lørdag tabte holdet hjemme til Løkken med 12 – 2, men søndag var der oprejsning med en flot sejr over Dronninglund, sejren lød på 10 – 4.

Der var mange roser til Sæbyspillerne, og men der var også rigtig mange roser til banen fra alle sider, fantastiske greens og gode fairways det var ordene fra alle sider.

Fælles dame- og herredag
Alt imens klubbens turneringshold spillede danmarksturnering var der lagt op til kønnenes kamp i Sæby Golfklub. Grundlovsdag var traditionen tro dagen, hvor der var budt op til kampen mellem damedag og herredag. Turnering blev afviklet som en individuel stablefordturnering, men de enkelte scores talte også i det samlede resultat mellem kønnene.

Banen og vejret indbød til flot spil, og der blev leveret rigtig flot spil fra de 60 spillere, og spillerne var opdelt i 4 rækker. Der var 2 damerækker og 2 herrerækker, og resultaterne blev således

Dame A-rækken
Janni Jæger Christensen 34 point

Else-Marie Sørensen 33 point

Dame B-rækken
Lone Carner Søndergaard 40 point

Lise-Lotte Groth 37 point

Herre A-rækken
Per Nygreen Nielsen 40 point

Niels Østgaard 38 point

Herre B-rækken
Erik Boel Hyttel 40 point

Frede M. Mathiassen 36 point

Der var også masser af præmier til længste drive og nærmest flaget.

Længeste drive blev vundet af Ulla Skov og Søren Peter Sørensen, men nærmest flaget blev vundet af Per Åke Poulsen, Toni Dragsbæk og 2 gange Niels Østgaard.

Med de flotte resultater var der spænding om hvem der skulle løbe med håneretten og pokalen, men det blev pigerne, der overtog begge dele, da gennemsnittet hos damer var på 30,1 og herrernes kun var på 29,6, så en sikker sejr til damerne. Pokalen blev behørigt påsat den røde sløjfe.

Turneringens sponsor var “Havnen 12” v/Per Rasmussen

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Resultater fra weekenden i Sæby Golfklub' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER