Ungdomsafslutning i Sæby Basketball Club

Ungdomsafslutning i Sæby Basketball Club

17. maj 2010 - kl. 9:07 - af

Sæby Basketball Club 77 afholdt søndag eftermiddag ungdomsafslutning i klubbens lokaler ved Sæby Fritidscenter. Henved 60 ungdomspillere og forældre var mødt op på dagen.

Efter en kort velkomst af klubbens nye formand Christina Legaard bød dagen først på udendørs konkurrencer og hygge.

I det gode vejr på banerne bag fritidscenteret var der linet op til rundbold og ”ultimate” ( et holddspil hvor en frisbee indgår som spilredskab).

Efter en sund gang motion opsamling af appetit, bød klubben senere på pølser, sodavand og kaffe /the i klublokalerne. Derefter var der uddeling af fighterpokaler, hvilket mange af de unge spillere spændt ventede på.

Flg. spillere modtog pokaler. U10 drenge Kristian Pedersen, U10 piger Sara Larsen, U12 drenge Morten Olsen, U12 piger Michelle Fruengaard, U14 Drenge Jacob Wunderov , Junior Damer Frederikke Jensen og Junior Herrer Troels Smidt.

Desuden blev prisen som årets ungdomsleder uddelt. Den tilfaldt trænerteamet for U12 drenge Signe G. Brandt og Tommy Quistgaard.

Efter overrækkelsen takkede formanden af og ønskede god sommerferie.

Enkelte hold sommertræner med reducerede træningstider og begge juniorhold skal om 14 dage deltage i en stor turnering i Norge.

Seniorafdelingen fortsætter træningen og afholder sæsonafslutning senere i juni måned.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ungdomsafslutning i Sæby Basketball Club' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER