Ny bestyrelse i Sæby Handelsstandsforening

Ny bestyrelse i Sæby Handelsstandsforening

23. april 2010 - kl. 0:15 - af

Ca. 40 forretningsdrivende, revisorer og andet godt folk var torsdag aften til generalforsamling i Sæby Handelsstandsforening. Lidt skuffende var det, at så mange ikke følte vigtigheden af foreningens fremtid, og dermed fravalgte indflydelse på bestyrelsen og fremtiden.
Formandens beretning gav ikke megen anledning til spørgsmål, da den som forventet rundede finanskrisen og ligeledes foreningens forsøg på at modvirke denne ved et øget aktivitetsniveau.
Derimod var spørgelysten noget større i forbindelse med kasserer Jan Rohlen’s gennemgang af foreningens regnskab. Der var bred enighed om yderligere indsigt i regnskaberne fremover. Ikke fordi der var tvivl om regnskabet som sådan, men mere et ønske om åbenhed omkring indtægter og udgifter i foreningens regi fremover. I øvrigt viste regnskabet for perioden et underskud på 127.000, hvilket blev godkendt, da det blev fremhævet, at årsagen til det var et øget aktivitetsniveau og en engangsforestilling på baggrund af finanskrisen.
Årets initiativpris blev også uddelt på aftenens generalforsamling – den tilfaldt i år restauratør Svend Sandager, der på mange måder har gjort sig bemærket ved bl.a. den gennemgribende renovering af Ibsen og Svends Pizza, som har stået på i ikke mindre end 4 måneder. Der er bestemt tale om at gå mod strømmen i disse tider, og det blev så anerkendt i aften af Sæby Handelsstandsforenings bestyrelse med titlen.
Efter generalforsamlingen konstituerede bestyrelsen sig: Ny formand blev Helle Kjær Nielsen fra Bella Donna, i Sæby.
Den øvrige bestyrelse blev som følger:
Næstformand: Kim Poulsen, Teak og Miljø
Kasser: Lotte Bay Andersen, Lotte’s Guld og Sølv
Sekretær: Jakob Torup Larsen, Advokatfirmaet Hjulmand & Kaptain
Øvrige medlemmer: Diana Porsborg, Madam Duncker, Klaus Kjærgaard, Slagter Kjærgaard og Henrik H. Christensen, Click Foto, Discotek Down Town og SaebyAvis.dk

2 kommentarer til “Ny bestyrelse i Sæby Handelsstandsforening” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

2 kommentarer til “Ny bestyrelse i Sæby Handelsstandsforening”

 • Hasse Christensen

  Sæby Bowling ønsker tillykke til den nye bestyrelse i handelstandsforeningen, og god vind fremover

 • Gudmund Christensen

  Netop ‘fundet’ avisen. Det ser da lovende ud, især nu hvor hverken Nordjyske eller Folkebladet indeholder ret meget andet end reklamer, når det kommer til ‘lokalstof’.
  Jeg vil gerne fremsætte et lille forslag til vurdering af Handelsstandsforeningen.
  Da jeg var dreng i Sæby (jeg er nu på vej mod de 83) havde byen en trommeslager (kaldet ‘den gamle Pedel’ fordi han havde været pedel på skolen. Forøvrigt Malermester Erling Petersen’s bedstefar). Trommeslageren, der vist nok var kommunalt ansat, gik rundt i byens gader og bekendtgjorde ‘nyheder’ af forskellig slags. Måske blev der lukket for vand og el. Måske havde slagteren billig fars. Måske var der kommet cirkus til byen.
  De sidste fire år har jeg boet på havnen, og undret mig over, hvor lidt kendskab de mange besøgende sejlere ofte har til midtbyens forretningsliv. Min ide er, at en trommeslager dels vil sætte lidt ekstra kolorit på bylivet, dels kunne bruges til at få flere sejlere o.a. til at besøge byens forretninger.

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ny bestyrelse i Sæby Handelsstandsforening' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER