Et godt tilbud fra DBU til børneholdene
13. april 2010 - kl. 13:48 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Hvis man i disse dage ligger vejen forbi JBU’s (Jysk Boldspil Unions) hjemmeside kan man læse følgende:
I går var dagen, hvor vi officielt åbnede for tilmeldingen til året Jyske 3-Bold Storstævner.
I år afvikles der kun et stævne i Region 1 og det er den 2. maj hos Skjold Sæby IF. Stævnestart er som altid klokken 10.00. Som sædvanligt er det de yngste årgange der starter og de bliver så løbende udskiftet med ældre rækker.
Det er gratis at deltage i stævnet, som inden for de sidste par år har udviklet sig til JBU’s største succes på børnefronten. Deltagerantallet er begrænset til 260 hold og vi opfordrer derfor klubberne til at få tilmeldt deres hold i en fart. Holdende tilmeldes via KlubOffice.
Som noget nyt har vi udvidet med en U-5 række til årets stævnesæson. Vi håber, at de yngste spillere også hopper med på 3-bold bølgen.
Vi glæder os til at se jer til en festligt dag i børnefodboldens tegn, skriver Jacob Lorentzen JBU Region 1 Administration.
Årets 3-bold stævne hos Skjold Sæby, ligger i forbindelse med klubbens 100 års jubilæum, som forøvrigt fejres på behørig vis i den første del af maj.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Et godt tilbud fra DBU til børneholdene' til en bekendt