En søndag fyldt med succes og glade håndboldspillere

En søndag fyldt med succes og glade håndboldspillere

22. marts 2010 - kl. 8:32 - af

Sæby HåndboldKlub afholdte søndag d. 21/3 for anden gang i denne sæson ”Et brag i hallen”. Til alle kampe var der arrangeret musik, speakning, indløb samt gave til de to største fightere i hver kamp.

Der er i den lokale håndboldklub blevet arbejdet på højtryk, af en håndfuld engagerede forældre, for at stable et perfekt hjemmestævne på benene. Der er blevet fremstillet og ophængt plakater, lavet kæmpe banner, som blev brugt som port til indløb, arrangeret professionelt musik- og lysshow af den lokale DJ og håndboldforælder James Kousholt, samt indsamling af fightergaver fra Sæbys og Frederikshavns forretninger. Hele dette forarbejde kulminerede i et BRAG af en fest, – hvor der virkelig var gang i hallen, udtaler Rasmus Jensen, der er træner og bestyrelsesmedlem i Sæby HK.

Tribunerne i Sæby Fritidscenter var fyldte med spillernes familie og spillere fra klubbens mange hold. Mange spillere var i hallen hele dagen, og en hel del havde lokket deres ellers travle forældre væk med i hallen til en oplevelse udover det sædvanlige. Det har endnu engang virkelig været en fornøjelse at se så mange mennesker i hallen, og alle har bidraget med godt humør og god fighterånd, når der skulle heppes og gives støtte til spillerne på banen. Der skal fra klubbens side lyde en stor tak til alle spillere og trænere for de tætte og spændende kampe, og en endnu større tak til de forældre som har gjort det hele muligt!

Det er nu anden gang arrangementet er afholdt i Sæby HK i denne sæson og det vil med sikkerhed blive en fast tradition i klubben. Sideløbende med arrangementet afholdte Sæby HK reception i forbindelse med at klubben i denne sæson har taget deres nye klublokaler i brug. Klubben er i fuld gang med forberedelserne til påskestævnet Rødspætte Cup, hvor vi skal huse 500 spillere fra nær og fjern på Sæbygårdskolen og Sæby Skole Syd, slutter Rasmus Jensen Sæby HK.

U-10 Drenge C, efter jul/Pulje 02
Sæby HK – Hjørring IF 2 6-10
U-10 Pige B, efter jul/Pulje 01
Sæby HK – Strandby/Elling IF 12-9
U-12 Drenge A, efter jul/Pulje 01
Sæby HK – Hjørring IF 19-9
U-12 Drenge B, efter jul/Pulje 02
Sæby HK 2 – Dronninglund IF 2 13-9
U-12 Pige A, efter jul/Pulje 01
Sæby HK – Taars/Ugilt IF 6-14
U-14 Drenge C, efter jul/Pulje 01
Sæby HK 2 – Astrup/Sønderskov IF 18-9
U-12 Drenge C, efter jul/Pulje 02
Holtet IF – Sæby HK 3 5-18
U-14 Pige A, efter jul/Pulje 02
Sæby HK – Asaa BK 23-9
U-14 Drenge A, efter jul/Pulje 01
Sæby HK – Strandby/Elling IF 17-15
2. Division Damer/pulje 01
Sæby HK – Bjerringbro FH 28-30
Serie 2 Damer/Pulje 01
Sæby HK 2 – Vestbjerg IF 17-23
Serie 2 Herrer/Pulje 01
Sæby HK – Horne KFUM 2 31-28

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af ' En søndag fyldt med succes og glade håndboldspillere' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger