Endnu et år er gået på Sæbygaard Slot

Endnu et år er gået på Sæbygaard Slot

14. marts 2010 - kl. 0:11 - af

For nyligt blev der afholdt generalforsamling hos Sæbygaards Venner.
De 25 fremmødte kunne hører formanden berette i positive vendinger om et år med mange arrangementer og et besøgstal på over 14.000, hvilket er rigtig flot.
Formand Arne Stoffersen oplyser iøvrigt til SaebyAvis.dk, at bestyrelsen efter generalforsamlingen er uændret, hvilket også fremgår af beretningen som kan læses herunder.

Beretning:

År 2009 har været et fantastisk år for Sæbygaard og for Sæbygaards Venner.
Sæbygaard er stedet, hvor gæsterne strømmer til, når der kaldes til fest eller større kulturelle arrangementer.

Sæbygaards Venner er stolte af at kunne være med til at bevare et stykke kultur, der er helt unikt i Vendsyssel.

Slottet skal være bæredygtigt – derfor gøres der en stor indsats af vennebestyrelsen + de mange vennemedlemmer.

Cafeen drives af cafepigerne, der lægger et stort arbejde i at servere for gæsterne til kaffe, te eller kakao. Cafeen har for 4. år i træk fået ”keep smiling”. Godt gået piger!

Det er den frivillige ulønnede arbejdskraft, sammenholdet og fællesskabet, der bærer Sæbygaards Venner. Det er det, der i dag giver slottets historie videre og bliver brugt positivt.

Det er Sæbygaardfonden, der har delegeret driften ud til Sæbygaards Venner, hvis formål er: skaffe midler til driften – vedligeholde – renovere – gøre nyanskaffelser mulige. Der er i år foretaget større renoveringsopgaver såvel indendørs som ude. Det kan nævnes, at trapperne har fået kantbeslag, køkkenet har fået 2 nye ovne, vinduer og døre er malet o.s.v.

Der har i 2009 været afholdt 42 større arrangementer. Heraf kan nævnes fastelavnsfest, påskeudstilling, taffelmusik i Riddersalen med spisning, cafe i juli og august, levendegørelse af slottets historie 3 mandage i juli, sommer – cabaret, Sæbykunstnernes udstilling på Loftet i august, vinfestival, koncert i Riddersalen, Kulturraketten, vinterforberedelser på Sæbygaard bl.a. med jagthornsblæsning, lygtefest, gammeldags jul på slottet og julekoncert i Riddersalen.

Derudover har der været afholdt fødselsdage, konfirmationer, bryllupper og andre familiefester og også vielser er blevet gennemført på Sæbygard.
Sæbygaard er ikke en kulisse, der står uset hen – nej, det er her tingene sker. Der har i 2009 været over 14.000 besøgende til de forskellige arrangementer. Det har været et travlt for Vennerne – men det er ildsjæle, der går aktivt ind for kulturen.

Det kan nævnes, at man stadig arbejder med at lave et samarbejde mellem de 3 herregårde – nemlig Bangsbo, Knivholt og Sæbygaard.
Samarbejdet med øvrige institutioner har været fuldt tilfredsstillende og ikke mindst med Kommunen.

Jeg vil slutte denne beretning med at takke alle – såvel Presse, som alle, der har stillet sig til rådighed. En særlig tak til cafepigerne og bestyrelsen og ægtefæller for godt samarbejde.

A. Stoffersen, formand.

Bestyrelsen 2010
Formand Arne Stoffersen fhv. ungdomsskoleinspektør
Næstformand Hanne Salling fhv. overlærer
Kasserer Bjarne Hansen fhv. retsbetjent
Aktiviteter: Erik Olsen fhv. værkmester
Reinhardt Frahm fhv. Konstruktør

Besøg Sæbygaards Venners hjemmeside her

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Endnu et år er gået på Sæbygaard Slot' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger