Sæby HKs fastelavnsfest for U-6/8 – 2010

Sæby HKs fastelavnsfest for U-6/8 – 2010

16. februar 2010 - kl. 13:24 - af

Sæby HKs ungdomsudvalg afholdte fredag d. 14. februar fastelavnsfest for de mindste af klubbens medlemmer 35 drenge og piger var samlet i Nordjyllandshallen til fællesspisning, hygge og tøndeslagning. En håndfuld af klubbens forældre i ungdomsudvalgs havde fordelt opgaver som arrangering af mad, indbydelser, tønde indkøb og slikskafning imellem sig for at kunne arrangere en dejlig og god aften for klubbens mindste. Alle var klædt ud voksne som spillere, og de fremmødte var en god blanding af superhelte, pirater, cheerleaders, hekse, prinsesser og m.fl. – ja selv ”Døden” var til stede! Alle udklædningerne var med til at skabe den perfekte fastelavnsstemning. På programmet var først fællesspisning i Skjolds cafeteria og derefter tøndeslagning i hallen, hvor tønderne skulle slåes i småstykker for at fremtrylle slikposer sponsoreret af Superbest, Sæby.
Der blev slået og slået, men til sidst gav begge tønder op, og der blev kamp om slikposerne ☺
En rigtig hyggelig tradition i Sæby HK blev endnu engang en succes, skriver Rasmus Jensen, Sæby HK

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sæby HKs fastelavnsfest for U-6/8 – 2010' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger