
Købmandspar fejrer guldbryllup 20. februar
12. februar 2010 - kl. 5:30 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Lørdag 20. februar kan Hanna Birthe og Vagn Risager, Østkystvejen 342, Voerså, fejre guldbryllup.
Hanna Birthe er ud af en søskendeflok på fire og stammer fra Vrå. Som ganske ung arbejdede hun ved en guldsmed og kom senere i guldsmedelære i Hobro.
Vagn er den ældste i en søskende flok på elleve og stammer fra Sæsing.
Han er udlært kommis fra brugsen i Tårs.
Februar 1960, nogle få dage før deres giftermål, overtog parret en købmandsbutik i Voerså, som de drev i 36 år, da enebarnet, sønnen Peer, overtog driften i 1996.
Parret faldt hurtigt til i de nye omgivelser og blev flittige gæster i såvel Voerså Missionshus, samt den nærliggende Lyngså kirke. Herigennem fik parret en stor omgangskreds af venner og bekendte, hvis selskab de stadig nyder.
Hanna Birthe har altid været hjemmegående hustru og sørgede for alt på denne front, alt imens hun samtidig stod til rådighed som assistance i forretningen. Senere blev hun leder i KFUM og Ks yngste afdeling, der er bedre kendt som YA, hvor hun til tider stadig er at finde. For en del år siden fik hun konstateret osteoporose, og af den grund er tempoet efterhånden sat væsentligt ned.
Vagn har, udover at drive sin forretning, været at finde i mange bestyrelser som Voerså Vandværk, Transformatorforeningen og Albæk Venstrevælgerforening. I sidstnævnte er han stadig aktiv. Herudover har han været mangeårigt medlem af menighedsrådet ved Lyngså kirkedistrikt, hvoraf flere var som formand.
I parrets sparsomme fritid blev Norge i de første år valgt som feriested. Senere har parret rejst sydover hvor lande som Østrig, Italien, Grækenland og Israel er blevet besøgt. I de sidste år er ferien faldet indenlands, hvor Sønderjylland har været foretrukket.
Parret holder meget af Voerså og Vendsyssel, og det bliver til mange gå- og køreture i området.
Tidligere havde guldbrudeparret en del sommerhuse i lokalområdet, men disse er blevet solgt på grund af tiden, da vedligeholdelsen blev for krævende.
En gang imellem kan man stadig møde parret i forretningen, der gerne giver en hånd med i travle tider.
Guldbrudeparret bliver fejret på dagen ved en privat fest med venner og familie.
Foto og tekst: Frilev Emil Pedersen
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Købmandspar fejrer guldbryllup 20. februar' til en bekendt