Lyngså Boldklub fulgte trop i lørdags

Lyngså Boldklub fulgte trop i lørdags

9. februar 2010 - kl. 14:06 - af

Lyngså Boldklub holdt standerhejsning for klubbens 3 seniorhold, lørdag den 6. februar.


Før træningen kunne gå igang var det nødvendigt at rydde banen for sne. Heldigvis for boldklubben har en af klubbens spillere, Allan Sørensen investeret i en sneslynge, så med hjælp af den og Allans traktor samt to traktorer og vogne udlånt af Solsbæk, lykkedes det at få ryddet det halve af træningsbanen, således at de fremmødte spillere kunne komme på græs.
Ny træner for herrersenior er Ib Thomsen, der er vendt tilbage til posten efter i flere år at have været holdleder. Ib er samtid træner for klubbens damehold. Her får han hjælp af Gitte Trangeled til at klare opgaven.
Skriver Elly Olsen, Lyngså Boldklub

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Lyngså Boldklub fulgte trop i lørdags' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger